FILM: Universumi fantoom: tumeaine otsinguil

Planetaarium
Etendusele pääseb alates 5. eluaastast!
See tegevus ei ole aktiivne
Universumi Fantoom räägib tumeaine avastamise ja tundmaõppimise loost, alates selle rollist meile tuntud Universumi kujunemisel kuni selle oodatava avastamiseni Suures Hadronite Põrgutis.

Fritz Zwicky aimas selle olemasolu esimesena, temalt pärinebki nimetus "tumeaine". Aastaid hiljem avastas Vera Rubin tumeaine mõju Andromeeda galaktika tähtede liikumisele. Tänapäeval üritab tumeaine osakesi vahetult tuvastada sügaval maapinna all endises kullakaevanduses paiknev osakestedetektor.

Lühikese ajalootunni järel külastame Euroopa Tuumauuringute keskuse (CERNi) Suurt Hadronite Põrgutit, kus toimuvad terve maailma teadlaskonna ühistööna tumeaine koostisosade tuvastamise katsed.

Tegevus ei ole ettetellitav.

Veel planetaariumietendusi

LIVE: Teekond läbi universumi

Rändame koos läbi Universumi: alustame oma koduplaneedilt, Maalt, külastame mitmeid teisi päikesesüsteemi planeete, nende kaaslaseid ning inimeste loodud satelliite ja kosmosesonde.

FILM: Satelix

Satelliidid on meiega alati – alates hommikul ärkamisest, teekonnast kooli, tööle või reisile ning ka siis kui peaksime õhtul peredega aega veetma. Need on meie ööune valvurid ning juhatavad meie autodele ja mobiiltelefonidele teed, võimaldavad ennustada ilma ning on loendamatutel muudel viisidel kasulikud.

FILM: Võidujooks kosmosesse

„Võidujooks kosmosesse“ on esimene Eestis toodetud täiskuppel-planetaariumifilm, mis viib vaataja läbi inimkonna kosmoseajaloo algusaastate, kus tänase koostöö asemel toimus pingeline võidujooks USA ja NSVLi vahel, mille eesmärgiks nii riiklik propaganda kui ka tehnoloogiline üleolek.

PERE: Suur Päikesesüsteemi seiklus!

Liituge meiega peadpööritaval seiklusel! Meie planetaariumi virtuaalne kosmoselaev viib meid reisile läbi Päikesesüsteemi alates tulikuumast Merkuurist kuni jäise Pluutoni.

FILM: Mustad augud: teispool lõpmatust

Mustad augud on ühed Universumi kõige salapärasemad ja kujutlusvõimet köitvamad taevakehad. Nende olemus on justkui lihtne - väga palju massi väga väikeses ruumalas, kuid selliste ekstreemsuste kirjeldamisel jäävad meile tuntud loodusseadused hätta...