Baltikumi lõbusaim teaduskeskus!


Hea AHHAA sõber! Meil on väga hea meel sind jälle keskuses tervitada. Kuna praegu ei ole veel päris tavaline aeg, oleme sisse seadnud mõned piirangud, et meil kõigil turvaline oleks. 


Loe COVID-19-aegset külastusinfot SIIT
AVATUD

P-N 10-19
R-L 10-20

17.12 avatud 10-17
24.12 SULETUD
25.12 avatud 10-20
26.12 avatud 10-20
31.12 avatud 10-17
01.01.21 SULETUD
Piletiinfo
õpilane11 €
koolieelik0 €
täispilet15 €
perepilet35 €
Võta ühendust
Kassa: +372 745 6789
Tellimused: +372 515 6766  ja tellimus@ahhaa.ee (E-R 9-17)
Üldine e-post: ahhaa@ahhaa.ee

Programm

Näitused

Näitused

Ahhaa, foobiad!

Mida sina kõige rohkem kardad? Kõrgust? Ämblikke? Pimedust? Või hoopis seda, et internet läheb ära? Meie uus jube äge näitus "Ahhaa, foobiad!"varitseb sind AHHAA kolmandas saalis alates 5. juunist.

Püsinäitus

Ahhaa, kuubis!

Astu imelisse matemaatikamaailma ja uuri, mis peitub numbrite ja salapäraste valemite taga!

Sissepääs majapiletiga.

Püsinäitus

Elusaal

Tutvu sipelgate ja tibude igapäevatoimetustega, uudista eksootilisi kalu ja merihobukesi, trüki veeprinteriga põnevaid mustreid ja tekita aurukeeriseid 

Sissepääs majapiletiga

Püsinäitus

Fuajee

Lisaks näitusesaalidele leiad hulgaliselt vahvaid eksponaate ka AHHAA fuajees. Seikle peegellabürindis, lahenda tähepuslesid ja teisi mõistatusi ja uuri ennast kõverpeeglitest!

Sissepääs majapiletiga

Ajutine näitus Kuni 31. detsember 2020

Tartu Ülikooli meditsiinikogud

Ainulaadne pilguheit inimese anatoomiale. Näitusel saab ülevaate kogu inimkehast ja vanim eksponaat on pärit lausa aastast 1803!

Sissepääs majapiletiga

Püsinäitus

Tehnoloogiasaal

Sõida jalgrattaga kõrgel saali kohal, tee endast lõhkeva õhupalliga pilti ja uuri kodumasinaid seestpoolt

Sissepääs majapiletiga

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Planetaarium

Planetaarium

Avastades Universumit

Kihutame kosmiliste maadeavastajate jälgedes läbi koduse Päikesesüsteemi kaugetesse kosmoseavarustesse, kust meieni jõudev info on vanem kui inimkond ise.
25 min Vanusele 12 +

Etendusele pääseb alates 5. eluaastast!

Planetaarium

Kohtumine Loojaga

Vaata ja kuula jutustust Eesti astronoomiast ja Tartu teadlaste panusest : alustades tähtede kauguste mõõtmistest 19. sajandil kuni ESTCube'ni välja
25 min

Sobiv gümnaasiumiõpilastele ja täiskasvanuile

Planetaarium

Kosmosekivid maale - reis asteroid Bennule

25. okroobrini saab planetaariumis kaasa reisida OSIRIS-REx nimelise kosmoseaparaadiga, mis 20. oktoobri kesköö paiku maandub ja võtab pinnaseproove asteroidilt Bennu!

Live-etendus

LIVE: Teekond läbi Universumi

Rändame koos läbi Universumi: alates kodusest päikesesüsteemist kuni meie praeguste teadmiste piirile.
25 min Vanusele 5+

Etendusele pääseb alates 5. eluaastast!

Planetaarium

PERE: Lendame kosmosesse!

Lõbus kogupere-etendus viib meid sügisese tähistaeva alla. Kes mõtles välja tähtkujud ja kas Kuu on tõesti juustust tehtud?
25 min

Sobib kõigile

Uus!

Planetaarium

PERE: Päikesest kaugel: uue Maa otsingul

Uuel kogupere-etendusel uurime ja avastame kaugete tähtede taga eksoplaneete, mis võivad olla sarnased meie oma koduplaneediga! 
25 min

Sobib kõigile

Uus!

Planetaarium

Universumi fantoom: tumeaine otsinguil

Tumeaine on üks tänase kosmoloogia suurimaid mõistatusi ja keegi ei tea, millest see koosneda võiks.  Selle avastusretke käigus külastame maailma suurimat osakestekiirendit, otsime vaevumärgatavaid algosakesi endise kullakaevanduse tunnelites ning kogeme terve Universumi teket ja arengut.
27 min Vanusele 12+

Planetaarium

Võidujooks kosmosesse

Suundume ise astronautidena maailmaruumi: saame teada, kuidas algas kosmose vallutamine, külastame planeete ning vaatame, kuidas töötavad kosmoseteleskoobid ja orbitaaljaamad
25 min Vanusele 10+

Etendusele pääseb alates 5. eluaastast

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Teadusteater

Teadusteater

Ahhaa, ettevaatust, auto!

Istu autosse ja kinnita turvavöö, sest selles hoogsas teatris teeme liikluse endale ohutumaks! Katsetame autode pidureid, turvavööd ja kiivreid ning paneme ka publiku proovile. Sõidame!

Teadusteater

Ahhaa, kõlab hästi!

Me kuuleme kogu aeg erinevaid helisid ja hääli (ja teeme neid ise ka). Need meile nähtamatud lained jälgivad aga kindlaid reegleid.

30-45 min Vanusele 10+

Teadusteater

Ahhaa, päästab päeva

„Ära jäta küünalt järelvalveta!”„Õli ei tohi veega kustutada!”„Ära loobi jahu köögis laiali!” Me kõik oleme mõnda neist keeldudest kuulnud. Aga mis juhtub, kui neid eirata? 

Teadusteater

Ahhaa, teeb külma!

Selles talveteemalises teatris uurime erinevaid talviseid nähtusi ja tegevusi. Mängime ekstreemse külmaga ja vaatame, mis asjad on virmalised. Lisaks teeme natuke sporti ja kui väljas parajasti lund pole, siis valmistame seda ise!
30-45 min
Uus!

Teadusteater

Ahhaa, vastu taevast!

Mis asi on rakett? Esmapilgul keerukana tunduv küsimus on tegelikult palju lihtsam! Uurime, kuidas ja millise kütusega raketid lendavad. Lendame natuke läbi ajaloo ja vaatame, mis huvitav teadus on selle vahva masina taga. Ad astra!

Teadusteater

Aju paljaks

Meie aju on veider: sültjas ja rasvane ollus meie peas. Sellest hoolimata on aju äärmiselt keeruline organ ning selles teatris oleme kõik katsejänesed. Näeme, kuidas meie aju õpib, tunnetab ja töötab ning ajame ta ka segadusse!
30-45 min Vanusele 8+

Teadusteater

Appi, matemaatika!

Ära karda! Matemaatika ei ole hirmus. See on ilus ja täpne keel, millega teadus maailma kirjeldab.
30-45 min Vanusele 8+

Teadusteater

Avasta valgus

Millest valgust koosneb ja kuidas me seda näeme? Selles teatris saad teada! Uurime, kuidas me erinevaid esemeid näeme ja kuidas värvid tekivad. Vaatame ka nähtamatut valgust ning katsetame, mis juhtub kui valgus on väga võimas.

Teadusteater

Efektne vahepala

Sellel etendusel näitame parimaid palasid kõigist meie etendustest. Näha saab näiteks müstilisi värvusreaktsioone, udupahvakaid, ilutulestikku ja plahvatusi. Seda kõike informatiivses aga lõbusas võtmes! Teadusteatri pikkus varieerub 15 minutist kuni 45 minutini, vastavalt tellija soovile.
15-45 min

Teadusteater

Imeline õhk

Õhk on pidevalt meie ümber, aga hingates ei mõtle me selle peale, millest õhk koosneb. Me ei taju ka seda, et korraga on meie õlgadel rohkem kui 100 kilo õhku! Uurime koos õhu koostist ning vaatame, milline jõud õhul olla võib. Ära ainult hingata unusta!
30-45 min

Teadusteater

Koogist kakaks

Oled sa kunagi kooki süües mõelnud, mis sellest edasi saab? Selles teatris teeme selgeks inimese seedeelundkonna, vaatame, kuidas seedimine toimub - ja näeme ka selle raske töö tulemust!
30-45 min

Teadusteater

Meeletu keemia

Meie hull keemik näitab oma oskusi! Näeme, miks on vaja tuba tolmust puhtaks koristada, mängime verega ja paljastame ehk isegi mõne Hollywoodi filmi triki!

Teadusteater

Päkapiku jõulueksam

Jõuluaeg on tulemas ja päkapikud otsivad ülesannete täitmisel abi AHHAA tegevusjuhendajatelt. Aga päkapiku töö ei ole lihtne!
30-45 min

Teadusteater

Põlemise keemia

Kas tead, mis on põlemine, ja mida on selleks vaja? Kuidas panna kütust kiiremini põlema? Millised materjalid põlevad, millised mitte?
30-45 min Vanusele 10+

Teadusteater

Särisev elekter

Vaatame lähemalt jõudu, mis paneb liikuma terve moodsa maailma! Räägime staatilisest elektrist, tänapäeva tehnikaimedes voolavast alalisvoolust ning ohtlikust ja aukartust äratavast vahelduvvoolust. Näeme, kuidas elekter mõjutab meid ja meie ümber olevat maailma ning kuidas see magnetitega seotud on.
30-45 min Vanusele 10+

Teadusteater

Vee võlud

Selles teatris uurime vee teket ja võluvaid olekuid ning füüsikalisi ja keemilisi omadusi. Lisaks paneme põlema nii teadusteatri tegija (täiesti ohutult!) kui ka vee enda.
30-45 min

Teadusteater

Vinge muna

Keskmise inimese jaoks on muna kergelt purunev, kuid pärast mõningast kokkamist maitsev toiduaine. Aga muna on palju enamat! Selles vinges teatris näeme, kuidas munadel kõndida ja mis juhtub munaga mikrolaineahjus. Lisaks päästame kõrgelt kukkuva munaprintsessi!
30-45 min

Teadusteater

Värviline keemia

Mis asi on keemiline reaktsioon? Kuidas me seda mõjutada saame? Mis või kes on katalüsaator? 
30-45 min Vanusele 10+

Raske valida?

Kui soovid AHHAA teadusteatri etenduse tellida, aga täpse valiku tegemine tundub pisut keeruline, siis oleme meeleldi nõus etenduse (ja täpsema kava) osas nõu andma ning soovitusi jagama.

Täpsem info e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee või telefonil 515 6766.

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Töötoad

Töötoad

Appi, haav!

Laboris paneme proovile sinu kunstioskused ja igaüks teeb endale võika haava, mis näeb välja nagu päris!
kuni 45 min Vanusele 10 +

Töötoad

Appi, upun!

Kas sina tead, kuidas käituda ohutult vee ääres, vees ja vee peal? Töötoas arutleme veeohutuse teemadel ning tutvume veepääste vahenditega. Töötoa lõpus saad spetsiaalses päästesimulaatoris proovida, kui keeruline on välja pääseda 2m sügavusest pallimerest.
60 min Vanusele 10+

Töötoad

DNA eraldamine

Eralda enda rakkudest pärilikkusainet (DNA-d), uuri seda oma silmaga! DNA on nagu retsept, mis sisaldab kogu vajalikku infot selle kohta, millised me oleme ja välja näeme.
30 min Vanusele 7+

Töötoad

Ehitame katapuldi

Ehitame minimudeli muistsest heitemasinast ja vaatame, kes suudab lennutada vahukommi kõige kõrgemale ja kaugemale!
Uus!

Töötoad

Elevandi hambapasta

Kindlasti oled seda eksperimenti meie teadusteatris näinud. Nüüd saad ka ise töötoas ühe vahva vahuplahvatuse korraldada!  

Töötoad

Ensüümid - mis need veel on?

Mis on ensüümid? Kus neid leidub ja miks neid vaja on? Mida teeb meie rakkudes ensüüm nimega katalaas? Töötas leiame nendele küsimustele vastused ja uurime, millistest bioloogilistest ainetest ensüüme leida võib.

Töötoad

Hambaharjarobot

Selles töötas saad ehitada hambaharjast vibromootori abil liikuva seadme. Optimeerides mootori ja harjaste asukohta, saab muuta seadme liikumissuunda. Huvitav, kas see robot tuba ka koristaks...?

30 min Vanusele 8+
Uus!

Töötoad

Jäätiselabor

Saame teada, kust on pärit praeguseks väga populaarne magustoit ja kuidas seda vanasti valmistati. Juttu tuleb ka tänapäevasest jäätisest ja muidugi valmistame mõnusat külma maiust ka ise!

45-60 min Vanusele 7+

Töötoad

Kapsakeemia

Laboris uurime kodukeemiat, millised on happed, millised alused ja kui ohtlikud nad ikkagi on.
45 min Vanusele 10+

Töötoad

Koduplanetaarium

Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Millised tähed meile pimedas öötaevas paistavad ja kuidas neist aru saada? Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.
45-60 min Vanusele 10+

Töötoad

Kofeiinikristallid

Töötoas eraldame kofeiinitablettidest kofeiini ning loome kaunid kristallid. Vaatleme kristalle ka mikroskoobi all.
kuni 45 min Vanusele 12+

Töötoad

Limonatoorium

Millal valmistati esimene karastusjook? Miks tekivad limonaadi sees mullid? Kergitame saladuseloori limonaadi ajaloolt ja teeme ka ise päris Limpa limonaadi!
kuni 45 min Vanusele 4+

Töötoad

Lumesadu purgis

Räägime, millest lumekuulid koosnevad, kuidas need töötavad ja meisterdame ka ise ühe ilusa lumekuuli, et olla jõuludeks valmis. 

45 min Vanusele 7 +

Töötoad

Lämmastikujäätis

Vaata, kuidas sinu silme all valmib justkui võluväel külm suussulav maius - ja puhta teaduse abiga!

Töötoad

Meditsiinikollektsioonide ekskursioon

Ainulaadne pilguheit inimese anatoomiale koos AHHAA giidiga. Ajaloolisel näitusel saab ülevaate kogu inimkehast ja vanim eksponaat on pärit lausa aastast 1803!
~60 min

Töötoad

Mikroskoopia

Selles töötoas vaatame pisikesi elukaid väga lähedalt! Näeme oma silmaga, milline on putukate kehaehitus ja teeme selgeks, mis vahe on ämblikel ja putukatel. Lisaks arutame selle üle, miks paljud inimesed neid nii väikeseid loomi kardavad.

Vanusele 7+

Töötoad

Mutrid-poldid selgeks

Mis vidinad need mutrid ja poldid üldse on ja mida nendega tehakse? Selles töötoas õpime, kuidas mutreid ja polte õigete tööriistadega kasutada. Töötoa lõpus ehitame isale kingiks vahva võtmehoidja!

Töötoad

Mängime meeltega

Miks on tundmatuid asju palju hirmsam katsuda ja maitsta? Miks karjuvad lapsed mõned inimesed endast välja viivad? Selles töötoas mängime meeltega - saame vastused neile küsimustele ja avastame enda kohta midagi uut. Töötoas saame proovile panna kõik oma meeled ning ületada hirmu tundmatu ees.

40 min Vanusele 8+ aastat

Töötoad

Pepperi kummitus

Mida tähendab holograafia? Kuidas luua illusioon, et kujutis hõljub õhus? Selles töötoas saame vastused nendele küsimustele ja ehitame ise seadeldise, millega saab ekraani kohale kujutise tekitada.
30 min Vanusele 8+

Töötoad

Periskoop

Mis see periskoop veel on? Kus seda kasutatakse ja mida sellega teha saab? Selles töötoas meisterdame kahe peegliga nurga taha piilumise vahendi ja uurime, kuidas see töötab.
30 min Vanusele 6+

Töötoad

Seebilabor

Sukeldume üheskoos seebikeemia salapärasesse ja esmapilgul segasena paistvasse maailma. Arutleme, miks mullide puhumiseks veele seepi peab lisama ning uurime, kuidas vanasti kodus ise seepi tehti. Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!
45-60 min Vanusele 5+

Töötoad

Silma lahkamine

Saa teada, kuidas töötavad meie silmad, kellel on maailma kõige suurem silm ning muud põnevat silmade ja nägemismeele kohta. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.
45 min Vanusele 10+

Töötoad

Suur sula

Kas tead, miks talviti teedele liiva ja soola puistatakse? Kuidas saab kõige kiiremini jääd sulatada? Miks me kasutame talviti lukusula? Kuidas saab miski, mis ei ole soe, jääd sulatada?

~45 min Vanusele 8+

Töötoad

Talvine kreem

Kreeme, salve, geele ja losjoone tarvitati ilmselt esmalt ravieesmärgil ja neid segasid kokku apteekrid. Kosutavat talvekreemi valmistades tutvud pisut lähemalt salapärase apteegieluga!
30-45 min Vanusele 10+

Töötoad

Veri rõhu all

Kas sina tead, mida näitab inimese vererõhk ning kuidas seda mõõta? Kuidas töötab vererõhuaparaat ja stetoskoop? 
45 min

Töötoad

Šokolaadilabor

Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle suurepärase maiustuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks on sul harukordne võimalus ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, suussulavat šokolaadi!
45 min Vanusele 5+

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Eriüritused

Eriüritused Kuni 9. jaanuar 2021

Lifehack vidinate konkurss

Hei, 14-19aastane nutikas noor! Sul on idee originaalsest vidinast, mis muudab igapäevaelu mingil moel lihtsamaks? Filmi see üles ja esita AHHAA lifehack vidinate konkursile. Võid võita 3000 eurot peo peale! 

Lifehacki vidin pole raketiteadus! Vaata VIDEOT ideedest, mis on praeguseks konkursile laekunud!
Vanusele 14-19 a.

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Vabandust, kava ei õnnestunud hetkel kuvada.

Kasutame küpsiseid. Selge!