SPARKS

Projekti eesmärk oli muuta kiiresti areneva meditsiiniteaduse saavutused ning tehnoloogiad üldsusele mõistetavamaks ja kättesaadavamaks spetsiaalselt projekti SPARKS tarbeks valmiva interaktiivse rändnäituse ja mitmekülgsete käed-külge tegevuste abil.

Teaduskeskus AHHAA osaleb üle-euroopalises projektis SPARKS, mis keskendub vastutustundliku teadus- ja arendustegevuse (RRI ehk Responsible Research and Innovation) tutvustamisele. Projekti eesmärgiks on muuta kiiresti areneva meditsiiniteaduse saavutused ning tehnoloogiad üldsusele mõistetavamaks ja kättesaadavamaks spetsiaalselt projekti SPARKS tarbeks valmiva interaktiivse rändnäituse ja mitmekülgsete käed-külge tegevuste abil.

Projekti eestvedajaks on ECSITE ehk Euroopa Teaduskeskuste Võrgustik (kuhu kuulub ka AHHAA) ning projektis osaleb 33 erinevat teaduse populariseerimisele keskenduvat organisatsiooni 29 Euroopa riigist.

Nutiseadmed võimaldavad juba täna pea igaühel jälgida oma tervisenäitajaid või panna endale lihtsamaid diagnoose. Meie „jäljed“ internetis annavad ettevõtetele ja valitsusele põhjalikku teavet, mille põhjal ennustada epideemiaid või suunata meie toitumisharjumusi. Teaduse ja tehnoloogia kiiret arengut ja sellega kohanemist takistavad aga endiselt mitmed Euroopa ühiskonnas levinud sotsiaalmajanduslikud ja eetilised põhimõtted. Probleemi lahendamiseks on Euroopa Liit võtnud eesmärgiks järgida põhimõtet, mille sisuks on kõigi nende huvigruppide kaasamine, keda teadus mõjutab, see tähendab, et rõhku pannakse elanikkonna, ettevõtete, poliitikute ja teadlaste omavahelise suhtluse vahendamisele. Tulemuseks on vastutustundliku teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni ehk RRI põhimõtete kinnistumine.

Projekti SPARKS tegevused toetavad RRI-d kahel moel. Esiteks, projekti käigus korraldatakse üle 230 kaasava tegevuse, sh teaduskohvikuid ja töötube, milles osalejad saavad rääkida kaasa olulistes teadusküsimustes koos vastava ala ekspertide ja teadlastega. Teiseks meetodiks on interaktiivne rändnäitus, mis keskendub meditsiini ja tervishoiu intrigeerivaimatele teemadele lihtsalt, lõbusal ja arusaadaval moel. Näituse sõidab ringreisile alates 2016. aasta juunikuust ning kolme aasta jooksul jõuab näitus igasse 29-sse projekti kaasatud riiki. Teaduskeskuses AHHAA saab näitusega tutvuda 2017. aasta 8. aprillist 16. juunini.

Projekti kajastused

  • Aprillikuu alguses ilmus projekti SPARKS järjekordne infokiri, milles on juttu projektipartnerite aktiivsest tööst valmiva ekspositsiooni ja kaasavate tegevuste kohta.
    Lähemalt käsitletakse teemasid nagu inimeste kaasamine vastutustundliku teadustegevusse, Poola teaduskeskuse Copernikus tagurpidi keeratud teaduskohviku formaadi läbiviimise kogemus ja tehnoloogia arengu mõju meditsiiniteadustele. Rohkem informatsiooni leiad siit.
  • Lisainfot leiad ka uuest, juulikuu infolehest!
  • Ars Electronic blogi avaldas kahe SPARKS FutureLab residendi Anouk Wipprecht’i ja Lucy McRae tööd.
  1. Anouk Wipprecht lõi koostöös neuroteadlastega enneolematu pea aksessuaari, mis mõõdab kandja tähelepanu muutusi EEG seadme abil. Kunstniku suureks eesmärgiks on välja töötada süsteem, mis näitab, mis tegelikult seadme kandjat huvitab ja tema tähelepanu köidab, et tõsta inimeste eneseteadlikust. Anouki tööd saad lähemalt uurida siin.
  2. Teine resident Lucy McRae avaldas pildigalerii, mille keskmeks on  inimkeha kohandadamise võimalikus ekstreemseteks olukordadeks. Galerii ja intervjuuga saab tutvuda siin.

Kontaktinfo ja projekti partnerid

Projekti AHHAA-poolseks esindajaks on Teaduskeskus AHHAA projektijuht Annika Vesselov, 
annika.vesselov@ahhaa.ee

Detailne lisainfo projekti kohta:

Clémentine Daubeuf, KEA European Affairs, CDaubeuf@keanet.eu, +32 (0) 2289 26 09, www.sparksproject.eu/

Projekti põhipartnerite ja projektiga seotud partnerite nimekirja vaata SIIT.

Jälgi projekti sotsiaalmeedias:

Twitter- Sparks_eu    

Facebook- Sparks EU                                

Google+ - Sparks Project