Eesti-Läti noorte teadusparlament

Teadusparlamendi üks idee oli tutvustada noortele esindusdemokraatia toimimise põhimõtteid ja nad said katsetada tööd "Riigikogus"

10.-11. jaanuaril 2013 viis AHHAA koostöös Z(in)oo teaduskeskusega ja programmi Euroopa Noored kaudu läbi Eesti esimese rahvusvahelise noorte teadusparlamendi istungi. 46 Tartu Tamme Gümnaasiumi ja Cesis State Grammar School'i õpilast kogunesid Riigikogu konverentsisaali, et mängida läbi interaktiivne osalusmäng DECIDE ning panna selle käigus kokku päris oma seadus, mis aitaks noortel Internetti turvalisemalt kasutada. Koos arutasid noored parlamendisaadikud, kas tänapäeva noori võib nimetada copy-paste põlvkonnaks, kuivõrd saab erinevaid infoallikaid usaldada ning kas autoriõiguse ja sõnavabaduse mõisted on kübermaailma otseselt ülekantavad.

Üheks teadusparlamendi ideeks oli tutvustada noortele esindusdemokraatia toimimise põhimõtteid ning nende töö püüti muuta võimalikult sarnaseks Riigikogu reaalsele toimimisprintsiibile. Istungit juhatas Riigikogu esimees Ene Ergma ning selle käigus tutvustasid eesti ja läti noortest koosnevad komisjonid oma ideid teistele. Seejärel toimunud hääletusvooru eesmärgiks oli jõuda ühtse ja universaalse seaduseni. Noored kohtusid ka Sertifitseerimiskeskuse juhatuse liikme Kalev Pihli ja MTÜ Arvutikaitse juhataja Aare Kirnaga, kes rääkisid internetiturvalisusest ja sellega seotud Eesti seadusandlusest.

Allpool on võimalik tutvuda noorsaadikute poolt välja pakutud seaduseelnõudega. Kuna hääletusvoor toimus rahvusvahelist osalejaskonda arvestades ja diskussiooni soodustamise eesmärgil inglise keeles, on ka seaduseelnõud ingliskeelsed. Lisaks on välja toodud hääletustulemused.

Kui soovite infot, kuidas noorteparlamenti ka enda koolis läbi viia, kirjuta parlamendi projektijuhile Annika Vesselovile aadressil annika.vesselov@ahhaa.ee.

Loe DECIDE'i otsustusmängu kohta lähemalt siit. Lae alla ka erinevaid DECIDE'i mängukopmplekte ja proovi neid ka ise sõpradega läbi mängida.

Loe Eesti-Läti noorte teadusparlamendi kohta ka AHHAA blogist.

Projekti rahastati SA Archimedese alamprogrammist Euroopa Noored. Tutvu Euroopa Noorte programmiga nende kodulehel.