Teadlaste Öö festivalil toimuv Robolahing on järjestikuselt juba teine võistlus, mis Eestis aset leiab. Kuid laias maailmas on vaatemängulised robovõitlused eksisteerinud juba aastakümneid. Kõik algas sellest kui ameeriklane Marc Thorpe üritas leiutada kaugjuhitavat tolmuimejat

Teadlaste Öö festivalil toimuv Robolahing on järjestikuselt juba teine võistlus, mis Eestis aset leiab. Kuid laias maailmas on vaatemängulised robovõitlused eksisteerinud juba aastakümneid. Kõik algas sellest kui ameeriklane Marc Thorpe üritas leiutada kaugjuhitavat tolmuimejat...

Ning nagu arvata võib, tolmuimejani see asi muidugi ei jõudnud. Thorpe´i ideest kasvas välja esimene "robovõitluse masin" ja sealt omakorda arenes mõte kutsuda ka teisi huvilisi ehitama sarnaseid roboteid ning viia nad omavahel vastamisi.  

Pika otsimise peale leiti piisavalt osalejaid ning sponsoreid ja 20. augustil, 1994. aastal toimus San Franciscos esimene ametlik robotite võitlus. Üritussarja nimeks sai Robot Wars. Esimesel võislusel pistis omavahel rinda 18 robotit. Nende surmaheitlusele elas kaasa ligi 1000-pealine publik. Üritus oli edukas ja toimus Ameerika mandril veel 4 aastat, kuni see takerdus loojate omavaheliste kohtuvaidluste taha. Robot Wars – britid asuvad robolahingusse!
 

Robot Warsi märgati ka väljaspool USA-d. Inglismaa telekanal BBC otsustas robotite lahingu lausa teleekraanile tuua. 1998. aastal läks eetrisse esimene Robot Wars. Nii nagu ka nimigi, oli sarja ülesehitus sarnane USAs alguse pandud robovõistlusele.  

Esimest hooaega juhtis Jeremy Clarkson, kes on tänaseks laiemale vaatajaskonnale tuntud läbi Top Geari. Alates teisest sai Robot Warsi saatejuhiks Craig Charles. Kokku jooksis saade BBC-s 7 hooaega. Oma tippaegadel naelutas see telerite ette kuni 6 miljonit britti ning saadet näidati kokku 45 riigis. 

Robot Warsi tootmisse tuli pikk paus, kuni eelmise aastani (2016), mil see toodi tagasi teleprogrammi.  Nüüd juhivad Robot Warsi Dara Ó Briain ja Angela Scanlon.

Tänases versioonis peavad robotid võitlema 20 ruutmeetrisel areenil, mis on 7 meetrit kõrge. Lisaks sisseehitatud takistustele on areenil ka nn koduväljaku robotid. Igas areeni nurgas pesitsevad robotid, kes ründavad valimatult nende piirkonda sattunud võistlejaid.

                                                       Robot Warsi 8. hooaja parimad palad


Nagu mainitud, siis Inglismaa Robot Warsi eelkäijaks on samanimeline USA suurvõistlus. Kahjuks USAs Robot Wars suurüritusest telesarjaks üle ei läinud, sest kohtusaalist bränd kaugemale enam ei jõudnudki. Selle asemel loodi Ameerika mandril uus robotite võitlussari: BattleBots.
BattleBots - see kõige suurejoonelisem!

BattleBots ilmus esmakordselt teleekraanidele 15 aastat tagasi, 30.augustil aastal 2000. Telesaate kodukanaliks sai Comedy Central. Võitlused toimusid neljas erinevas kaalukategoorias:

  • Lightweight e Kergkaal- 27kg
  • Middleweigh e Keskkaal-54kg
  • Heavyweight e Raskekaal-100kg
  • Superheavyweight e Üliraskekaal-154kg

Võitlused toimusid ligi 15 ruutmeetrisel areenil, mis oli disainitud kaitsmaks nii osalejaid kui ka pealtvaatajaid. Robotid juhiti areenile läbi ukseava ning siis jäid meeskonnad suletud areeni kõrvale neid pultidega kontrollima. Võistlejate eesmärk oli kas vigastada või kahjutuks teha vastase robot.

Viit hooaega juhtisid Bil Dwyer, Sean Salisbury, and Tim Green.                       

Hoolimata edust ja vaatajate arvust, mis saatis BattleBotsi saadet, võeti see 2002. aastal teleprogrammist maha. Selleks hetkeks oli saade oma vaatajate arvuga ületanud ka kuulsa animatsiooni seeria South Parki numbrid. Arvatakse, et kanal Comedy Central tüdines saate formaadist ja otsutas selle programmist eemaldada.

Kuid BattleBots ei unustanud oma fänne. 2015. aasta 21.juunil telelinastus kanalil ABC BattleBotsi kuues hooaeg, koos uute ja vanade robotite ja nende meeskondadega.

Paljud suhtusid algselt skeptiliselt sellesse ideesse. Kaheldi, kas BattleBots suudab naasta oma tippu või mitte. Tuli välja, et siiski suudab. Tänaseks on väljas juba seitsmes hooaeg, mis pakub sama palju närvipinget, kui pakkus BattleBots oma algusaastatel. Vahe on vaid selles, et tehnoloogia on läinud veel võimsamaks ja robotite disainid veelgi keerulisemaks. Mis võiks olla huvitavam, kui näha, kuidas kaks suure vaevaga ehitatud robotit üritavad ohtusid täis areenil teineteist kahjutuks teha?


                     BattleBotsi 1. hooaja reklaam


Just USA BattleBots ning Ühendkuningriikide Robot Wars ongi tänaseks kaks kõige tuntumat ja suurejoonelisemat saatesarja robotite võitlusest. Muidugi on võistlusformaate olnud teisigi, nagu näiteks Robotica, RoboGames Combat class jne. Hea ülevaate saab tabelist SIIN.


Blogipostituses kasutatud allikad:

Tagasi