Kool on taas alanud ja koduõpe käib täie hooga. Hoiame kõigile õppuritele ja nende vanematele pöialt: me teame, et mõned õppeained ja teemad on keerukamad kui teised, eriti just reaalained.
Teaduspood ning AHHAA juhatuse liige ja endine füüsikaõpetaja Andres Juur annavad sulle kuus soovitust, kuidas kodus erinevaid füüsikanähtusi uurida. Proovi ise järele ja veendu, kui mitmekesine ja põnev see õppeaine on!
1. Katseta staatilise elektriga
Kui me räägime elektrist, siis võib üks sõna tähendada päris erinevaid asju - alates õues kärgatavast piksenoolest kuni kassi paitades tekkivate sädemeteni. Proovi ise järele, kuidas staatiline elekter töötab: haara elektromagnetiline “võlukepp”, tooda oma kehaenergiaga elektrit ja tekita tubaseid välgusädemeid
Alates 8. eluaastast. Sobib 9. ja 11. klassi ainekavaga
Loe edasi siit.2. Kiiguta Newtoni hälli
Kuigi esmapilgul võib tunduda, et Newtoni häll on lihtsalt lahe kujundusvidin, millega (õppe)tööst sassi läinud mõtteid korrastada, saad sellega suurepäraselt ka oma mehhaanikateadmisi kinnistada. Põrkavaid kuulikesi juhivad korraga energia jäävuse ja impulsi jäävuse seadus ning Newtoni hälli toimimiseks (ja tööpõhimõtte kirjeldamiseks) on vaja mõlemat korraga. Kui ühte ignoreerida, jääks Newtoni hällist üsna ebatäpne pilt. Täpselt sama põhimõte kehtib mudelitele, millega me maailma kirjeldame: kui vaataksime korraga ainult ühte neist kahest seadusest (ja teisest üldse välja ei teeks), oleks meie arusaam maailmast hoopis teistsugune.
Mittesoovitav alla 3. eluaasta. Sobib 8. klassi ja 10. klassi ainekavaga
Vaata lähemalt siit.
3. Meisterda juhtmevaba vooluring
Elekter ei liigu ainult juhtmetes ja vooluringi võib vabalt hoopis kokku liimida. Aseta kleepsud paberile, lisa elektrit juhtivat liimi ja lülita vool sisse: sinu karusselli tuled lööövad särama! Muide, nii põhikooli kui gümnaasiumi füüsikaprogrammi läbimiseks pead sa oskama vooluringi teha, nii et kui sa ei taha juhtmetega mässata, siis liimi see kokku ;)
Kuidas liim või teip üldse elektrit juhtida saab? Sinna lisatakse elektrit juhtivaid elemente, näiteks hõbedat, niklit, vaske või grafiiti. Grafiit on üks süsiniku vorme ning üsna hea elektrijuht. Kui sa näed kusagil musta värvi elektrit juhtivat liimi, siis sisaldab see tõenäoliselt just süsinikku. Enne hõõgpirni leiutamist tõmmati lampides kahe söepulga vahele kaarleek, sellist võtet kasutatakse tänapäevalgi väga võimsates lampides. Ka autode ksenoontuledes on põhimõtteliselt kaarleegi erilahendus.
Alates 8. eluaastast
Vaata lähemalt teaduspoe kodulehelt.
4. Uuri, kuidas (ja miks) pall õhujoale seisma jääb
Ehk oled AHHAAs Bernoulli palli eksponaati näinud või meie elusaalis palli veejoa otsa hõljuma pannud? Või sattusid vaatama 2019. aasta Teadlaste Öö festivali eksperimenti? Nüüd saad sama nähtust ka oma kodus katsetada: pane pall õhujoa kohale hõljuma! Bernoulli printsiip käsitleb vedelike ja gaaside voolamist, aga selgitab muuhulgas ka seda, miks lennuk õhus püsib (õhumolekulidel “ei ole aega” tiiva küljele trügida ja seetõttu ei suru nad tiiva peale nii palju, tiiva all on rõhk erinev). Samuti selgitab Bernoulli printsiip, miks suur laev peab madaliku kohal (olukorras, kus laeva kiilu alla jääb kõigest 2-5 m vett) sõites hoo maha võtma: muidu vajub see vees sügavamale, aga madalikul tähendaks see juba põhja kinni jäämist
Alates 8. eluaastast
Vaata lähemalt Teaduspoe e-poest.
5. Pane soojusenergiaga radiomeeter tööle
Radiomeeter näitab, kui palju Maale soojus- ja valguskiirgusena energiat tuleb. Me küll tunneme soojust, aga see masin teeb tajutava energiakoguse ka nähtavaks. Paiguta radiomeeter päikesevalguse kätte ja vaata, kuidas labad ringi käima hakkavad. Labade üks külg on tume (neelab valgust ja soojust), teine hele (peegeldab valgust ja soojust). Kui sul on kodus mõni vingem lamp, võid radiomeetrit ka selle valgusvihus katsetada - LED-lamp siin ei tööta, sest oma energiasäästlikkuse tõttu on see liiga külm.
Kui suudad teha plekitükist mootori, mille Päike ringi käima paneb ja oma füüsikaõpetajale ära seletada, kuidas see töötab, oled soojus- ja valgusõpetuses viit väärt küll!
Alla 3. eluaasta mittesoovitatav. Sobib 11. klassi ainekavaga.
Uuri täpsemalt siit.
6. Värskenda oma üldteadmisi reaalainetest ja abista oma last õpingutes!
See raamat sobib ühtviisi hästi nii koduõppurile kui tema juhendajale. Erinevaid teadusnähtusi selgitatakse lihtsalt ja kaasahaaravalt ning loetut illustreerivad abistavad joonised. Lisaks aitab raamat mõista seoseid erinevate teadusharude vahel.
Vaata lähemalt siit