Teadusmaratoni korraldaja Helin Haga ütles, et esmapilgul võib AHHAA poolt koordineeritav teadusprogramm muude EV100 sündmuste kõrval tunduda üllatava valikuna.
„Samas on teadus kultuuri lahutamatu osa ning Eesti 100. sünnipäeva puhul on igati sobiv juhtida tähelepanu ka sellele, kui hüppeliselt on teadus Eestis viimase saja aasta jooksul arenenud,“ märkis ta. „Näitame, et klassikalistesse teaduskatsetesse saab edukalt põimida kultuurilisi ja ajaloolisi teadmisi.“
„Kahe päeva jooksul toimub 12 etendust neljalt meeskonnalt, kelleks on AHHAA, Teadusbuss, Psühhobuss ja Kvark. Igaüks viib läbi kolm etendust, millest pikemad kestavad 30 minutit ja tutvustavad Eesti teadust, lühemad, 15-minutised etendused on aga ilma sõnalise osata ning neis on suurem rõhk koostööl ja visuaalsetel elementidel,“ selgitas ta.
Haga sõnul ei olnud Holland teadusteatrite maratoni toimumiskohana juhuslik valik.
„Viimastel aastatel on Holland olnud Eestile oluline strateegiline partner, näiteks IT-valdkonnas, lisaks on Hollandis märkimisväärne eestlaste kogukond. Amsterdami teaduskeskus NEMO on omakorda üks Euroopa tuntumaid teaduskeskusi ning nad osalevad aktiivselt paljudes projektides, kus ka AHHAA kaasa lööb,“ möönis koordinaator.
„AHHAA on tuntud kvaliteetsete teadusetenduste läbiviijana ning viimastel aastatel on Eestis tekkinud arvukalt uusi teadusteatrietenduste tegijaid, kes on kiiresti populaarsust kogunud. Seetõttu on teadusteatrite maraton hea võimalus tutvustada nii Eesti teadust kui ka noori teadlasi ning teadusteatrit kui kultuuri ühte vormi,“ rääkis ta.
Teadusteatrite
maraton toimub 31. märtsil ja 1. aprillil Amsterdami teaduskeskuses NEMO.
Lisaks teadusteatrietendustele saab iga päev osaleda kolmes käed-külge töötoas.
Kogu programm on ingliskeelne ning sellest saab osa võtta NEMO piletiga.
Teadusteatrite maratoni projekti rahastab Riigikantselei EV100 välisprogrammi
vahenditest.