Tartu AHHAA korraldab kevadvaheajal koolilastele järjekordsed linna- ja öölaagrid, kus teadushuvilistel noortel on seekord võimalik tutvuda füüsika erinevate tahkudega ning avastada kosmost. 18.-23. märtsil saavad õpilased vanuses 10-13 puhata

Tartu AHHAA korraldab kevadvaheajal koolilastele järjekordsed linna- ja öölaagrid, kus teadushuvilistel noortel on seekord võimalik tutvuda füüsika

erinevate tahkudega ning avastada kosmost.

18.-23. märtsil saavad õpilased vanuses 10-13 puhata koolitööst ja veeta kasulikult, kuid samas meeleolukalt aega AHHAA linnalaagris, mis sellel korral kannab nime „Mitmepalgeline füüsika“. AHHAA giid ja laagrijuht Paula Lepind räägib, et varasemate laagrikordade ajal on läbivateks teemadeks olnud leiutamine, keemia, tehnikateadused, teaduse tegemine ja astronoomia. Kuuendat korda toimuva linnalaagri eesmärk on tekitada koolilastes suuremat huvi füüsika vastu ja näidata, et esmapilgul igava ning teoreetilisena tunduv füüsikamaailm on tegelikult väga põnev.

„AHHAA linnalaagrit külastavad uudishimulikud lapsed, kes soovivad palju uut teada saada. Mõned on meie juures käinud rohkem kui kolm või neli korda. Samas leidub ka neid kooliõpilasi, kes on laagris esmakordselt,“ selgitab Paula.

Külaskäik helistuudiosse

Linnalaager on koolilaste hulgas populaarne seetõttu, et noored saavad asju ise katsetada ja järele proovida. Kõik laste miks-küsimused saavad vastused. Ees ootavas linnalaagris on võimalik tutvuda erinevate materjalidega, viia läbi esmapilgul võimatuna tunduvaid katseid ja osaleda erinevates töötubades. „Üks töötubadest on näiteks muusikateemaline. Lapsed saavad teha kõrrepilli ja teada saada, kuidas heli tekib ja levib. Külastame ka helistuudiot, mis asub lauluväljaku juures ja kuhu lapsed igapäevaselt ei sattu,“ tutvustab Paula lähemalt linnalaagri tegevusi. Kooliõpilased saavad lisaks töötubadele ja katsetele ise masina meisterdada ning nuputada, kuidas see liikuma panna. Igav linnalaagris kindlasti ei hakka!

Seiklemine ööhämaras AHHAA-s

22. märtsil toimuv AHHAA öölaager „Halloo, kosmos!“ ootab osalema 10-14-aastaseid astronoomiahuvilisi. Koolilapsed saavad tutvuda nii koduse Päikesesüsteemi kui ka maailmaruumi kaugemate nurkadega. Lisaks pannakse oma teadmised proovile viktoriinis „Vastusejaht“. „Viktoriin ei tähenda seda, et lapsed peavad olema eelnevalt AHHAA-s käinud ja kõige kohta palju teadma. Vastuseid küsimustele otsitakse erinevate eksponaatidega tutvudes,“ selgitab AHHAA giid ja öölaagri projektijuht Kairi Möller.

Öölaagrilisi ootavad temaatilised töötoad, eksklusiivne planetaariumetendus ja täiesti ebamaine kosmoseteemaline teadusteatri etendus. Lisaks

tutvutakse ka kosmosetehnika viimaste saavutustega ja kehastutakse ise astronautideks. Loomulikult on laagrilistel võimalus ka puhata ning mängida. Öölaagris osalevad koolilapsed saavad terve öö veeta AHHAA teaduskeskuses.

Kairi sõnul on öölaager koolinoorte hulgas menukas ning laagrisse soovijaid on palju. „Põnev on teada, et leidub lapsi, kes on käinud meie juures viis või kuus korda järjest. Tegemist on öölaagri fännidega, keda mina nimetaksin isegi veteranideks. Need on lapsed, kes soovivad öölaagrisse uuesti tagasi tulla.“

Toimunud linnalaagrid:

Toimunud öölaagrid:

Loo autor: Kaidi Koort, AHHAA praktikant

Tagasi