Teadlaste Öö Festival kulmineerub teadlaste stand-up võistlusega

Täna toimub Teaduskeskuses AHHAA mainekas stand-up teadusvõistlus FameLab, kus osalejad Lätist ja Eestist võtavad omavahel mõõtu teadusteemade atraktiivses esitlemises.

Täna toimub Teaduskeskuses AHHAA mainekas stand-up teadusvõistlus FameLab, kus osalejad Lätist ja Eestist võtavad omavahel mõõtu teadusteemade atraktiivses esitlemises.  

Teadlaste Öö festival toob esimest korda Eestisse maailmakuulsa stand-up teaduskonkursi FameLab. Võistluse piirkondlikus finaalis esinevad neli Läti ja viis Eesti noorteadlast, kelle ülesandeks on kolme minuti jooksul rääkida publikule kaasahaaravalt oma uurimisteemast. 

Festivali peakorraldaja Riina Nõupuu rääkis, et FameLab on tänavuse Teadlaste Öö Festivali põhisündmus, kuna võistluse eesmärk haakub hästi festivali põhiideega.  

„Teadlaste Öö eesmärgiks on tutvustada teadust kaasahaaraval viisil ja näidata, et see ei ole alati nii keeruline nagu võib tunduda. Seda sama teevad ka FameLabi osalejad, kes tutvustavad inimestele oma uurimisteemasid köitvalt ja lihtsalt!” 

FameLab’i piirkondlikus finaalis esindavad Eestit Ronald Väli, Silja Märdla, Der-Liang Yung, Madis Vasser ja Valmar Kasuk. Lätist võistlevad Kārlis Kalniņš, Līga Grase, Madara Nikolajenko ja Arets Paeglis.  

Oma lühiettekannetes räägivad noorteadlased muuhulgas sellest, kas loomadel on iseloom, kas vananemist on võimalik peatada ning mida kujutab endast lõputu energiabuffee. 

Etteasteid hindab viieliikmeline rahvusvaheline žürii. Piirkondliku FameLabi võitja esindab Eestit ja Lätit FameLab’i ülemaailmses finaalis 2017. aasta juunis Cheltenhami teadusfestivalil. 

“Kuigi võistlusel valitakse välja üks ametlik võitja ehk kõige sõnaosavam teadusrääkija, siis juba praeguseks on võitjad kõik. Nii osalejad kui ka teadusmaailm, sest tänu läbitud UK teaduskommunikatsiooni kursusele on meil juures 9 noorteadlast, kes oskavad rääkida teadusest nii, et erinevad kuulajad sellest aru saavad,” lisas Nõupuu. 

FameLab’i finaal toimub Tartus, Teaduskeskuses AHHAA. Üritus on inglise keeles ja pealtvaatajatele tasuta. Võistlus algab kell 18.00 ning kohtade arv on piiratud. FameLab’i toovad Eestisse AHHAA, Cheltenhami festival, Briti Nõukogu ja Eesti Teadusagentuur.

Sündmuse otseülekannet saab jälgida UTTV vahendusel aadressil www.uttv.ee