Tänavune Teadlaste Öö festival puistab keskkonnateadlikkust

Septembri lõpus pöörame pilgu taas teadusele, sest üle Eesti leiab aset 13. Teadlaste Öö festival, mis tänavu keskendub keskkonnasäästlikkusele ja taastootmisele läbi loodussõbra pilgu. Sündmus leiab aset 27. kuni 29. septembrini.

Septembri lõpus pöörame pilgu taas teadusele, sest üle Eesti leiab aset 13. Teadlaste Öö festival, mis tänavu keskendub keskkonnasäästlikkusele ja taastootmisele läbi loodussõbra pilgu. Sündmus leiab aset 27. kuni 29. septembrini.

Festivali peakorraldaja Elmar Reinholdi sõnul tahab tänavune festival näidata, et inimesed peavad vähem tarbima asju, mida nad ei vaja ja vähem tootma prahti, mis loodusele kahju teeb. 

„Meie eesmärk on anda ideid ja mõtlemisainet. Saame anda lubaduse, et iga festivalil osaleja lahkub meie sündmustelt keskkonateadlikumana,“ lubas Reinhold. 

Peakorraldaja lisas, et tänavusel festivalil ei taheta rääkida ainult sellest, kui halb ja õudne kõik on, vaid pakutakse välja ka lahendusi.  

„Festivalile on kaastatud mitmeid spetsialiste, kes tegelevad igapäevaselt sellega, et muuta Eestit ja loodust puhtamaks,“ lisas ta. 

Igal aastal toob Teadlaste Öö festival oma kavasse uusi sündmusi ja põnevaid ettevõtmisi. Tänavuseks uudissündmuseks on Keskkonnainvesteeringute Keskusega koostöös toimuv „Prügiteadlaste päev“, mis leiab aset 29. septembril. Sellel sündmusel on rõhk prügi tootmise vähendamisel ja ümberkasutamisel ning vanast uue loomisel.  

„Me tahame populariseerida viisi, kus vanast ja pealtnäha kasutust luuakse midagi uut ning antakse asjale uus otstarve: näiteks vanadest nahatükkidest ja kottidest saab teha uusi nahktooteid või veelgi radikaalsemalt – vanadest saiakottidest saab valmistada dušikardinaid,“ tutvustas peakorraldaja. 

Festivalil on sündmusi erinevale vanusele. Väiksemaid ootab Teadlaste Öö festivali klassika - kaisuloomahaigla Tartu ülikooli lastekliinikus. Seal tutvustatakse lastele haiglaprotseduure kaisuloomade peal ja tutvustatakse arstide tööd läbi mängu. Lisaks toimub kohvikus Krempel teaduskohvik, kus räägitakse nooremale kuulajaskonnale mesilastest. 

Natuke vanemat publikut ootab kaks eriti uhket sündmust: üks on Robolahing, mis toimub neljapäeva õhtul Tartu Raadi lennuvälja angaaris ja laupäeval toimub AHHAA keskuses eelpool mainitud „Prügiteadlaste päev“. 

Et sel aastal tähistab kogu Eesti 100. sünnipäeva, siis leiab festivali raames üritusi, mis on pühendatud just vabariigi juubelile, vaadates tagasi viimasele sajale aastale. 

Tänavune Teadlaste Öö festival toimub 27.-29. septembrini üle terve Eesti. Festival kulmineerub reedel üle-euroopalise Teadlaste Ööga. Erinevaid teadusega seotud sündmusi toimub terve nädala vältel üle terve Eesti. Loe toimuva kohta lähemalt aadressilt: www.teadlasteöö.ee.