Tallinna AHHAA tegutseb veel aprilli lõpuni

Uue aasta algus toob ahhaakatele ja nende sõpradele kurva uudise. Aprilli lõpus suletakse Tallinnas Vabaduse väljaku all asuv AHHAA filiaal, sest sealsed ruumid ei vasta teaduskeskuse vajadustele ja aasta

Uue aasta algus toob ahhaakatele ja nende sõpradele kurva uudise. Aprilli lõpus suletakse Tallinnas Vabaduse väljaku all asuv AHHAA filiaal, sest sealsed ruumid ei vasta teaduskeskuse vajadustele ja aasta kaupa pikendatav ruumide leping Tallinna linnavalitsusega ei võimalda välismaiseid rendinäitusi ette broneerida. Samuti ei saanud uue näituse rahastamise projekt linnavalitsuselt toetust.

Vabaduse väljaku all asuvatele AHHAA ruumidele on keeruline rasketehnikaga ligi pääseda, puuduvad suured uksed ning näitusega kaasnevate eritingimuste tekitamiseks tuleb iga kord palju vaeva näha, selgitas AHHAA juhatuse liige Andres Juur. Kuna AHHAA soovib külastajatele pakkuda maailmatasemel näituseid, mida praegustesse ruumidesse tuua ei ole võimalik, ei jäänud kahjuks muud valikut.

Teise põhjusena tõi Juur välja selle, et hoolimata mitmetest läbirääkimistest Tallinna linnavalitsuse esindajatega, ei sõlmi linnavalitsus ruumide osas pikemat lepingut kui aastaks ning toetust ei saanud uue näituse lisarahastamise projekt 2013. aastaks. “Rahvusvaheliste teadusnäituste rendilepingud sõlmitakse ette kahe-kolme aasta peale, mistõttu teadmatus Tallinna filiaali saatusest iga uue aasta eel ei luba meil võtta pikemaajalisi kohustusi,“ ütles Juur.

“Oleme tänulikud Tallinna linnavalitsusele, et ajal, kui Tartu AHHAA maja valmimine oli jätkuvalt küsimärgi all, pakkusid nad meile ruume Tallinna filiaali avamiseks,” ütles Juur. “Nüüd, kus meil on maailmatasemel võimalustega teaduskeskus Tartus valmis, suuname kõik oma arendustöö sinna. Meil on ülimalt hea meel tõdeda, et noorte teadushuvi on järjest kasvanud ning uue maja külastajanumbrid on ületanud ka kõige optimistlikumad plaanid.”

AHHAA Tallinna filiaal avati 2009. aasta 20. augustil ja selle aja jooksul on keskust külastanud veerand miljonit inimest. Kolme ja poole tegevusaastaga on üleval olnud järgmised näitused: „Ahhaa, 00000!“,„Ahhaa, autoring!“, „Tere, euro!“, „Ahhaa, ninatark!“, „Ahhaa, 112!“, “Dialoog pimeduses”, “Ahhaa, jäätisega metsa?!” ja “Ahhaa, helisev füüsika!”. Kuni aprilli lõpuni saavad kõik huvilised nautida AHHAAs valminud valguseteemalist näitust “Ahhaa, särab ja säriseb!”.