Sina küsid, AHHAA vastab: Kas tulnukad on olemas?

Kuidas käib maavälise elu otsimine? Kuidas see otsimine on toimunud? Mida on aastate jooksul leitud?

Vastab AHHAA teadustoimetaja Üllar Kivila.

Lühike vastus on "ei tea". Kuigi umbes viimase sajandi jooksul on mitmel moel üritatud väljastpoolt Maad elu või selle märke otsida, pole seni keegi maavälisest elust ühtegi tõestatavat märki leidnud. Samas pole ühtegi teadaolevat loodusseadust või põhjust, mis tulnukate olemasolu välistaks.

Maavälise elu otsimiseks on praegusel ajal kaks põhilist viisi. Esimene on elu enda (elusorganismide või nende tekitatud märkide) otsimine, mida saab teha põhiliselt meie päikesesüsteemi piires, aga vähesel määral ka väljaspool. Siia kuuluvad näiteks mikroorganismide otsingud Marsilt või tulevikuplaanide hulka kuuluvad missioonid gaasiplaneetide jäiste kuude juurde, mille pinna all võib olla vedelat vett.

Ka väljaspool Päikesesüsteemi saab üht-teist uurida. Näiteks suudame juba praegu mõõta üksikute teiste tähtede ümber tiirutavate planeetide atmosfääre ning otsida sealt hapniku või muu gaasi jälgi, mille tekitajaks on elusorganismid. Meie koduplaneedil Maal tekitavad hapnikku juurde taimed. Just tänu neile on siin võimalik elada hapnikku hingavatel loomadel ja inimestelgi.

Aastate jooksul on leitud üht-teist huvitavat. Näiteks on Marssi ümbritsevast atmosfäärist avastatud metaani. Keegi ei tea, kuidas on see gaas sinna sattunud. Samuti arvatakse, et Veenuse atmosfääris võib leiduda mürgist gaasi fosfaani, mida maal toodavad mõned silmale nähtamatud elusolendid. Siiski ei saa ühegi avastuse puhul seni kindlalt väita, et need viitaksid elusorganismidele, mitte mõnele senitundmatule keemilisele protsessile planeedi pinnases või atmosfääris.

Teine võimalus on kuulata kosmosest tulevaid signaale, näiteks raadiolaineid, ning otsida mustreid, mis võiks viidata nende tekitamisele mõistusega elusolendite poolt. Selle uurimisviisi kõige tuntum programm on ilmselt SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, eesti keeles maaväliste tsivilisatsioonide otsingud), mis on kestnud juba mitu aastakümmet. Paraku pole ühtegi kindlat maavälisele elule viitavat signaali paljude looduslike päritoludega mürade seast veel leitud.

Seniks kuni pole õnnestunud tulnukaid leida või pole me tervet Universumi nii põhjalikult läbi uurinud, et veenduda nende puudumises, jääbki selle küsimuse vastuseks "ei tea".