Sina küsid, AHHAA vastab: Kas Maa on tõesti kerakujuline?

Kodus, linnas ja metsas ringi käies tundub, nagu oleks maapind enam-vähem tasane, vahel ehk veidi künklik, kuid kindlasti mitte pallisarnane. Teadlased väidavad aga, et see on ümmargune, nagu jalgpall. Kuidas teame, et Maa oma kujult ikkagi pannkooki ei meenuta?

Vastab AHHAA planeediekspert ja teadustoimetaja Üllar Kivila. Muide, seda küsimust on AHHAAle päris sageli esitatud!

Kahe otsaga küsimus. Maa on üldiselt kerakujuline, nagu saavad oma silmaga kogeda kõik kosmosesse saadetud inimesed, keda tänaseks on kokku üle 500. Kuna neid on kõigi mitme miljardi Maa elanikuga võrreldes siiski vähe, siis ülejäänud peavad koduplaneedi kujus veendumiseks pisut kavalamaid nippe kasutama.

Maa on meiega võrreldes väga suur ja selle pinna lähedal olles on selle kujust keeruline aru saada. Üks lihtsam variant on vaadata mere või suure järve ääres päikeseloojangut. Seda tuleb vaadata täpselt veepiiri ääres pikutades ja oodates hetke, mil Päike silmist kaob. Seejärel tuleb kiiresti püsti tõusta. Päike ilmub uuesti nähtavale ning loojub veidi aja pärast uuesti! Kuidas see lihtne trikk töötab? Kerakujulisel planeedil näeme seda rohkem üle planeedi kumeruse, mida kõrgemal oleme, seepärast loojub püsti seisvale vaatajale Päike hiljem kui veepiiril pikutajale. Selleks, et efekt veel parem oleks, tuleks leida mõni ranna ääres asuv kõrge maja või torn. Kui rannal on loojang nähtud, tuleb sõita liftiga kõige kõrgemale korrusele ning sealt vaadates võib Päike loojuda lausa mitu minutit hiljem.

Selle lihtsa trikiga on võimalik teha isegi enam, kui vaid Maa kujus veenduda. Kui mõõta stopperiga täpselt ära aeg, mis kahe erineva loojangu vahele jääb ning teades ka enda pikkust, on võimalik isegi Maa ümbermõõt välja arvutada. Kuidas seda täpselt teha, võib küsida koolis matemaatikaõpetajalt.

Miks sai ennist öeldud, et see küsimus on kahe otsaga? Lisaks planeedi kujule võib Maa lameduse all mõista ka seda, kui ebaühtlane selle pind on. Nagu pannkoogi pind pole päris tasane, pole seda ka Maa oma – on ju Maa kaetud mägede ja orgudega. Aga Maa on ikkagi väga suur – üle 12 000 kilomeetrise läbimõõduga ja kõrgeimad mäed on vaid pisut alla 9 kilomeetri kõrged. Kui Maa oleks jalgpalli suurune, siis selle kõige kõrgemad mäed ja sügavaimad orud oleksid palju väiksemad kui palli pinnal olevad õmblused. Keskmine pannkook on oma suuruse kohta palju ebaühtlasema pinnaga kui Maa.