Salapärase katusekontserdi tagamaad on selgunud!

30. juuli õhtul ilmus Facebooki foto Tartu AHHAA katusel esinevast ansamblist. Pilt tekitas sotsiaalvõrgustikus kohe rõõmsat elevust ning tõstatati küsimus, et ega teaduskeskus juhuslikult ka kontsertide korraldamisega tegelema hakanud

30. juuli õhtul ilmus Facebooki foto Tartu AHHAA katusel esinevast ansamblist. Pilt tekitas sotsiaalvõrgustikus kohe rõõmsat elevust ning tõstatati küsimus, et ega teaduskeskus juhuslikult ka kontsertide korraldamisega tegelema hakanud ei ole. Kuigi see idee kõlab meie arvates väga hästi, püüti pildile siiski natuke teistsuguses formaadis muusikaüritus.

[caption id="attachment_11994" align="alignleft" width="300"]

Katusekontsert (foto: Kerri Gertrud Vestberg)[/caption]

Nimelt korraldab AHHAA 23. septembril eksperimentaalbändide konkursi ning juuli eelviimasel õhtul filmiti keskuse katusel konkursi promovideot. Konkurss on ühtlasi üks paljudest alaüritustest 22-27. septembril toimuval Teadlaste Öö Festivalil. Kuidas sattus festivali kavasse bändikonkurss?

„Algselt oli meil lihtsalt üldine idee midagi muusikaga seonduvat korraldada,“ selgitab Annika Vesselov, projekti üks vedajatest. Teadlaste Öö Festivali iga päev on pühendatud kindlale teemale ning esmaspäeval, 23. septembril on selleks muusika. „Järgmine, juba täpsem plaan, oleks olnud teadusbändide konkurss. Mõte oli selles, et esineda võiksid ansamblid, mille liikmed on kas juba teaduskraadi omandanud või õpivad parajasti. Aga kuna suur osa Tartu muusikutest tegeleb nagunii suuremal või vähemal määral õppimisega, siis oleks meie üritusest lõpuks saanud lihtsalt tudengibändide konkurss. Tahtsime midagi teistsugust teha!“

Teine põhjus, miks teadusbändi-ideest loobuti, on asjaolu, et selliselt määratleb ennast juba AHHAA enda töötajatest moodustatud

kollektiiv, kes kasutab oma esinemistel efektidena AHHAA teadusteatri katseid. Eksperimentaalbändi nimetus aitab kaht erinevat kontseptsiooni paremini eristada.

Kuna sel aastal on teadusfestivali läbiv teema „Suur eksperiment“, andis see konkursi korraldusmeeskonnale mõtte, et eksperimenteerida saab ju ka muusikaga. „Tahame julgustada neid muusikuid, kes kasutavad oma loomingus ka ebatraditsioonilisi pille – ja ka mitte-pille. Näiteks tööriistu!“

Konkursi promovideo ootab veel viimast lihvi. Annika sõnul tehti video eelkõige sellepärast, et potentsiaalsete osalejate hirme hajutada. „Me ei eelda, et võistlejad peaksid konkursi pärast midagi täiesti uut ja enneolematut välja mõtlema – või et nad mängiksidki ainult eksperimentaalinstrumentidega. Kasutage julgesti ka oma tavapille!“ rõhutab Annika. Eksperimentaalpillid võiksid pigem olla see kirss tordil, mis niigi suurepärase elamuse veelgi huvitavamaks muudab. Videos demonstreeritakse ka kõlaerinevust tavaliste ja ebatavaliste muusikariistade vahel. Lisaks kitarridele ja trummidele on seal kasutatud näiteks arvelauda ja mikrolaineahju.

Kuidas huvilised endast märku anda saavad? Konkursil osalemiseks tuleb täita registreerimisvorm (kus saab korraldajatele muuhulgas teada anda ka oma olemasoleva loomingu kohta) ning lõplik nimekiri kuulutatakse välja septembri teisel nädalal. Konkursi esikolmikut ootavad vinged auhinnad ning kõik esinemised salvestatakse.