Parlamendikompass teeb valimise lihtsamaks

Kas sulle tundub, et valimisnimekirjast õige valiku tegemine on ilmvõimatu? Või oled sa mõelnud, kuhu sa oma vaadetelt Eesti poliitilisel maastikul ise sobituda võiksid? Koostöös TÜ Riigiteaduste Instituudi politoloogidega

Kas sulle tundub, et valimisnimekirjast õige valiku tegemine on ilmvõimatu? Või oled sa mõelnud, kuhu sa oma vaadetelt Eesti poliitilisel maastikul ise

sobituda võiksid? Koostöös TÜ Riigiteaduste Instituudi politoloogidega valmis seekordse Teadlaste Öö ajaks nutikas veebirakendus Parlamentaarne kompass 2013, mis näitab ära, kellega Riigikogu liikmetest sa oma poliitilistelt vaadetelt kõige enam sarnaned.

Parlamendikompass on veebirakendus, mis võimaldab inimestel leida enda poliitiliste eelistustele kõige rohkem vastava parlamendisaadiku. Kuidas rakendus töötab? Sobivuse arvutamise aluseks võetakse alates 2011. aasta valimistest Riigikogus töötavate parlamendiliikmete reaalne käitumine seaduseelnõude ja otsuste üle hääletamisel. Kompassi kasutajale esitatakse 30 poliitilist väidet, millega on võimalik nõustuda või mitte nõustuda, ent ka erapooletuks jääda või oma arvamuse puudumist väljendada. Parlamentaarne kompass näitab, millisel määral kattuvad kasutaja ja rahvaasemike eelistused.

Kindlasti tasub tähele panna, et sobivuse aluseks on antud juhul saadiku reaalne käitumine Riigikogus, mitte tema (erakonna) valimislubadused, üldine poliitiline ideoloogia või muud hoiakud, mille mõõtmine võib keeruline olla.

Teadlaste Ööks valminud Parlamendikompass näitab, kuidas kvantitatiivne sotsiaalteaduslik lähenemine saab olla põnev ja kasulik populaarteaduslikel eesmärkidel. Sarnased rakendused on populaarsed olnud ka varem. Seda on veenvalt tõestanud Valijakompass, mida kasutati 2011. aasta Riigikogu valimistel ning mida proovis enne valimisi ligi 110 000 unikaalset kasutajat.

Parlamendikompassi saad kasutada siin.

Parlamendikompass on loodud Tartu Ülikooli Riigiteaduste Instituudi, SA Teaduskeskus AHHAA, Eesti Rahvusringhäälingu ja e-Riigi Akadeemia koostööna. Projekti finantseerib Tartu Ülikooli rektori fond.