Noored väitlesid AHHAAs koolistressi ja ühiskonna ootuste teemadel

20.-22. novembril korraldas Teaduskeskus AHHAA koostöös Eesti Väitlusseltsiga Noorte (ÖÖ) istungi, kus noored väitlesid koolistressi, vanemate ja ühiskonna ootuste teemal.

Möödunud nädalavahetusel 20.-22. novembril korraldas Teaduskeskus AHHAA koostöös Eesti Väitlusseltsiga Noorte (ÖÖ) istungi, kus noored väitlesid koolistressi, vanemate ja ühiskonna ootuste teemal. 

Noorteistungite korraldaja Riina Nõupuu sõnul toimus sellise formaadiga sündmus esimest korda. Kolmepäevane ettevõtmine oli sisuliselt mitteformaalne ja lihtsustatud debatt gümnaasiuminoortele, kes väitlesid kahel olulisel ja probleemsel teemal. 

„Kolmepäevase ürituse esimesel päeval tutvustasime teemasid, milleks olid „Kool ja tööstress“ ja „Lapsevanemate kasvatuslikud oskused“,“ sõnas ta. 

Selleks, et anda noortele väitlejatele mõlema teema jaoks teemakohast ja teaduspõhist infot, kaasati istungitele ka oma valdkonna eksperdid. Esimesel istungiõhtul esinesid noortele oma-ala eksperdid Jorgen Matsi, Kätlin Konstabel ja Lemme Haldre.  

„Kutsutud spetsialistid oskasid rääkida kooli- ja tööstressist ning ka lapsevanemate kasvatuslikest oskustest. Nende kaasamise eesmärk oligi anda debatile temaatiline ja teaduspõhine sisend,“ rääkis Nõupuu. „Teisel päeval võtsid õpilased ekspertide antud informatsiooni enda ajurünnakute ja kaitsekõnede aluseks. Selle järel hakati koostama enda kaasust tugevdavaid argumente, neid põhjendama ning toetavaid näiteid juurde tooma,“ lisas ta. 

Kogu seda tööd juhendasid Eesti Väitlusseltsi moderaatorid. Laupäeva õhtuks valmis igal grupil üks lõplik dokument, kus olid kõik nende kaasused lahti selgitatud ja põhjendatud ning need kanti ette avalikul ööistungil. 

Nõupuu märkis, et ööistungite eesmärk oli panna noored arutlema teemadel, mis oleksid olulised nii neile kui ka ühiskonnas laiemalt. Istungite põhiline idee oli näidata ja õpetada, kuidas noored saaksid oma arvamust esitada teadmistele ja faktidele põhinedes ning oma argumenteerimisoskusi arendada. 

Järgmine Noorte (ÖÖ) istung toimub 29.-31. jaanuaril, kui üldiseks teemaks on 21. sajandi ühiskonna tolerantsus. 

Projekt on rahastatud Erasmus+: Euroopa Noored programmi poolt.