Nätsust, kunstist ja nätsukunstist

Teadlaste Öö Festivali meediavabatahtlik Triinu Avans liitus ka festivali nätsuseina-tiimiga ja uuris, kuidas valmib kunstieksperiment Tartu linnasüdames Teisipäeval, 24. septembril oli festivalikülastajatel võimalus esimest päeva osaleda põnevas nätsuseina kunstieksperimendis.

Teadlaste Öö Festivali meediavabatahtlik Triinu Avans liitus ka festivali nätsuseina-tiimiga ja uuris, kuidas valmib kunstieksperiment Tartu linnasüdames

Teisipäeval, 24. septembril oli festivalikülastajatel võimalus esimest päeva osaleda põnevas nätsuseina kunstieksperimendis. Idee autoriks on Alice Aaviksoo, lõuendi valmistas ette Martins Briedis. Suurte nätsukogustega on meid varustanud Mentos ja Chupa Chups. Lõuend kaetakse valget, roosat ja rohelist värvi nätsudega.

Ilm oli üsna jahe, kohatine vihmasadu sundis meid lõuendit pidevalt varju alla vedama, ent see ei takistanud erakordse kunsti loomist. Paljud huvilised võtsid selle eksperimendi soojalt vastu, iseäranis lapsed olid rõõmuga nõus nätsu närima. Oli ka innukaid abilisi, kes panustasid rohkem kui ühel korral. Eriti suurt abi pildi valmimisprotsessile osutasid juhuslikult klassiga Raekoja platsile sattunud toredad ja rõõmsameelsed kooliõpilased. Leidus ka eiravaid kaaskodanikke, kes suure kaarega mööda kõndisid ning pidasid näritud tatise nätsu seinale kleepimist väga ebameeldivaks ja jälgiks tegevuseks.

Olen alati tahtnud teha midagi pöörast, uut ja huvitavat. Nätsuseina tiimiga liitudes avanes mul suurepärane võimalus kõike seda omal nahal kogeda. Põnev on jälgida inimeste erinevaid reaktsioone: kes teeb grimasse, kes kõnnib kiirkäigul mööda, kes astub hoopis ise ligi ja küsib nätsu ning tunneb asja vastu suuremat huvi.

Nätsuseina idee seisnebki selles, et inimesed saaksid teistsuguseid emotsioone, ise kaasa lüüa ja äratada uudishimu. Alguses võib see tõesti tunduda eemaletõukav ja vastik, kuid tegelikult on ettevõtmine huvitav, omanäoline ning kaasahaarav. Lisaks värskele hingeõhule ja heale tujule saab kaasa aidata imelise kunsti sünnile.

Nätsusein asub teisipäevast reedeni infotelgi juures Raekoja platsil. Kogu lõuendi nätsudega täitmiseks kulub ilmselt terve nädal. Nätsuseina projektis võivad teose valmimisele kaasa aidata kõik koostöövalmis möödakäijad. Peale nätsu kohale paigutamist on külastajatel võimalik infotelgis asuvasse tagasiside kasti postitada oma pakkumine, keda või mida on pildil kujutatud ning samuti on oodatud kõiki nätsunärijaid jätma tagasisidet oma emotsioonidest. Tänaseks on laekunud juba mõningaid ennustusi ning iga päevaga muutub pilt järjest selgemaks. Nätsuseina esimene päev on edukalt mööda saadetud, ootame kõiki nätsunärijaid veel oma panust andma ning reedel valminud maali vaatama!

Nätsuseina pildistas Laila Kaasik

[gallery link="file" order="DESC" columns="4"]