Mitte ainult mänguasjad: 7 abimeest bioloogiafännile

Nii armsad pehmed...bakterid? Viirused? Päriselt? Giant Microbesi tootesarjas on ligi miljonikordsed suurendused päris mikroobidest (haigusetekitajad, rakud jne). Harivad pehmed mänguasjad sobivad suurepäraselt väikesele teadushuvilisele, kes valmistub mikromaailma avastama

1. Penitsilliin

Kas teadsid, et penitsilliin oli maailma esimene antibiootikum? Selle avastas Alexander Fleming 1928. aastal, kui uuris...hallitust! Penitsilliin võeti laialdaselt kasutusele II maailmasõja ajal, kui oli vaja ravida suurel hulgal haavatuid sõdureid. Aga sarnaste bakterite ravivõimeid märgati juba varem. Keskajast on teateid, kuidas haavu raviti hallitanud leivaga, kus tõenäoliselt levis just Penicilliumi bakter

Uuri siit edasi.

2. Antikeha

Antikeha on Y-kujuline valk, mida toodab meie immuunsüsteem. Need valgud aitavad ära tunda kehasse sattunud antigeene – võõraid baktereid, kemikaale ja viiruseid. Antikehad haaravad võõrast sissetungijast kinni ja hoiavad seda seni, kuni keha immuunsüsteem suudab ohu neutraliseerida. Kuigi antikehad peaksid võitlema ainult võõrkehadega, ründavad nad vahel ka meie enda organismi toodetud rakke. Seda nimetatakseautoimmuunhaiguseks.

Vaata lähemalt siit.

3. Lääne-Niiluse viirus

Ugandast pärit viirus on levinud kogu maailmas, kuid Eestis ei ole Lääne-Niiluse viirusepalavikku esinenud. See viirusringleb lindude ja sääskede seas. Inimene satub sellesse ringi juhuslikult ja nakatub eelkõige sääsehammustuse tagajärjel. 80% juhtudest kulgeb haigus ilma nähtudeta. Nakatumisel ilmnevad gripisarnased nähud (nt palavik, pea- ja lihasevalu, nõrkus).

Loe edasi.

4. Heinapalavik

Heinapalavik (tuntud ka kui õietolmuallergia ja pollinoos) on hooajaline allergiline reaktsioon, mida ei põhjusta sugugi ainult hein, vaid ka puude ja teiste taimede õietolm. Kõige sagedamini tekitavad heinapalavikku sarapuu-, lepa ja kasetolm ning see võib vaevusi tekitada sügiseni välja (näiteks põhjustavad pollinoosi astrid ja krüsanteemid). Heinapalaviku all kannatajale on abiks õietolmukalender ning sümptomeid (aevastamine, tilkuv nina, vesised silmad jne) saab leevendada erinevate ravimitega.

Loe edasi.

5. Puukborrelioos

Puukborrelioos ehk Lyme'i tõbi on puukidega leviv haigus, mis kahjustab nahka, närvisüsteemi, liigeseid ja südant. Seda ravitakse antibiootikumidega. Eestis levitavad borrellioosi võsa- ja laanepuuk ning puugihooaeg kestab tavaliselt varakevadestoktoobrini. Puukborrelioosile on iseloomulikud palavik, peavalu, üldine nõrkus, pearinglus, liigeste ja lihaste valud, kaalu langus. Haiguse peamine tunnus on vähemalt 5 cm läbimõõduga punetav laik nahal.

Rohkem infot teaduspoe kodulehel.

6. Kaariest tekitav bakter Streptococcus mutans 

Me kõik teame, et liiga palju suhkrut on hammastele halb. Esiteks lammutab suhkur ise hambaid. Teiseks toidab see meie suus elavaid Streptococcus mutansi nimelisi baktereid. Suhkru ja bakterite koostoimel tekib kaaries. Aga sellega saab võidelda! Pese regulaarselt hambaid, kasuta hambaniiti ja väldi suhkrurikkaid toite.

Vaata lisa siit.

7. Koroonaviirus SARS-CoV-2

See viirus ei vaja ilmselt pikemat tutvustust. Kuigi kõnekeeles nimetame me seda lihtsalt koroonaviiruseks, on see üldnimetus ühele suuremale haigusetekitajate rühmale. Viiruse põhjustatud tõbi kulgeb enamasti sümptomitega, mis meenutavad kergemat külmetushaigust, aga see võib põhjustada ka hingamisraskuseid ja kopsupõletikku. Viirust aitab vältida korralik kätepesu! Haigustunnusega inimeseest tuleb hoida mõistlikusse kaugusesse ja vältida lähikontakti (>2m ja <15min).

Vaata täpsemalt teaduspoe kodulehelt

Postituse kirjutamisel on osaliselt kasutatud Terviseameti materjale