Jõulud algavad AHHAA töötubades!

Kindlasti oled sa AHHAA töötoas silma lahanud, kummikarudest DNA mudeli kokku pannud või päris ise limonaadi valmistanud. Aga kas sa teadsid, et detsembris toimuvad siin lisaks tavaprogrammile ka täiesti

Kindlasti oled sa AHHAA töötoas silma lahanud, kummikarudest DNA mudeli kokku pannud või päris ise limonaadi valmistanud. Aga kas sa teadsid, et detsembris toimuvad siin lisaks tavaprogrammile ka täiesti erilised jõulutöötoad?

Terve jõulukuu jooksul saavad keskusekülastajad osaleda vahvates jõuluteemalistes töötubades. Tule ja meisterda mõnus kingitus või magus üllatus endale või sõbrale. Lisaks isetegemise rõõmule saab töötubades palju põnevaid ja üllatavaid teadmisi.

Jõulude ajal ei saa kuidagi läbi ilma küünaldeta, mis pimedad talveõhtud palju mõnusamaks ja hubasemaks muudavad. Kas teadsid, et enne elektrivalguse kasutuselevõtmist peeti kunstlikku valgust väga suureks luksuseks ning küünlad süüdati ainult väga pidulikel puhkudel? Algselt valmistati neid käsitsi, kuid seoses parafiini laialdasema levimisega 19. sajandi alguses muutus küünalde tootmine palju lihtsamaks ja kiiremaks ning seda hakati tegema tehastes. Küünla valmistamise töötoas saad endale ise pühadeks väikese valgusallika meisterdada! Lisaks sellele saad teada, mida põnevat parafiiniga veel teha saab ning millest veel küünlaid tehakse.

Jõulumeeleolu aitavad luua ka imekaunid lumehelbed, mis on täiesti kordumatud, aga väga korrapärased. Kui helbe kinni püüad ja seda lähemalt uudistad, märkad, et see sarnaneb kuuekiirelisele tähekesele või kuusnurksele plaadile. Miks see just nii on, saad teada, kui ise töötuppa lumehelbeid meisterdama tuled! Lisaks kaunistame valmis lumehelbed LED-lambikestega ning räägime sellest, mille poolest LED-pirnid hõõglampidest vastupidavamad ja keskkonnasõbralikumad on.

Millega veel kodu kaunistada saab? Jõuluehted ei pea tingimata ainult vaatamiseks olema. AHHAAs saad valmistada magusa suhkruklaasist jõulukaunistuse, mille pärast pühi täiesti rahulikult ära süüa võib! Selleks, et pühade ajal magusaga mitte liialdada, räägime töötoas natuke ka sellest, kui palju magusat päeva jooksul üldse mõistlik süüa oleks ja mõistatame, millised võiksid olla suhkru teised kasutusalad peale söögitegemise. Näiteks - kas teadsid, et suhkrust saab kütust teha? Tundub uskumatu, aga tegelikult on see täiesti tõsi.

Jõulusööki valmistades pea meeles ka linnukesi, kellel võib talvel toidupoolise leidmine päris keeruline olla. Nüüd saad ka neile maitsva jõulukingituse teha ja selle akna taha riputada (ning pärast uudistada, kes sinu kingituse peale kohale lendavad).

Oled sa kunagi piparkoogi- või mõnd muud jõululõhna tundes mõelnud, et see võiks kesta ka homme ja ülehomme ja üle-ülehomme? Nüüd saad töötoas täiesti erilise jõuluhõngulise seebi valmistada! Lisaks räägime lähemalt sellest, kuidas me üldse lõhnu tunneme, kuidas vanasti seepi tehti ning uurime, kuidas saab vees lahustumatu mustuse seebi abil maha pesta.

Kui sind huvitab, kuidas me ka teiste meeltega jõule tajume-tunneme, siis tule kindlasti jõulumeelte-teemalisse töötuppa! Uuri välja, kuidas üks või teine meel toimib ning kas meil on olemas salapärane kuues meel? Proovi kompimise teel ära arvata, mille päkapikk sulle sussi sisse toonud on ja vaata, kas sa suudad ära arvata kommi maitse ka siis, kui sa selle lõhna ei tunne.

Ja loomulikult ei möödu ühedki jõulud ilma meeleolukate jõulukaartideta! AHHAAs saad valguse kinni püüda ja selle abil täiesti erilise jõulukaardi meisterdada. Lisaks saad ise järele proovida, kuidas ilmutatakse pilte fotolaboris ja milla tehti kõige esimesed fotod.