AHHAA pani püsti 15-meetrise jääpurika

Kolme nädala jooksul on teaduskeskus AHHAA esisel väljakul asuva tuuleturbiini ümber kasvanud hiiglaslik jääpurikas, mis on tänaseks ligi 15 meetrit kõrge.

Kolme nädala jooksul on teaduskeskus AHHAA esisel väljakul asuva tuuleturbiini ümber kasvanud hiiglaslik jääpurikas, mis on tänaseks ligi 15 meetrit kõrge. 

Teaduskeskus AHHAA leiutaja Tanel Linnas rääkis, et purikas ei ole turbiini ümber siiski juhuslikult tekkinud. “Saime inspiratsiooni internetis nähtud hiidpurika-pildist ning koos ekspositsioonimeistritest kolleegidega tekkis mõte selline atraktsioon ka AHHAA ette rajada.” 

Linnas, kes on töö põhiline autor, selgitas, et AHHAA keldris asuvate kaablitorude kaudu juhiti vesi maja ette ning turbiini otsa veeti voolik, millest vesi alla niriseb ja jääd pidevalt juurde kasvatab. “Praeguseks on kulunud umbes 35 tonni vett, millest osa on küll maha valgunud: jääpurika mass võiks hinnanguliselt olla 10-15 tonni,” rääkis ta. 

Seda, kui kaua talvine atraktsioon AHHAA ees vastu peab, ei osanud Linnas prognoosida, küll aga avaldas ta lootust, et külmade ilmade püsimisel võiks purikas veelgi suuremaks kasvada. “Ametlikult ei ole ühtegi sellekohast mõõtmist küll tehtud, ent Tartu suurima jääpurika tiitlile võiksime ilmselt pretendeerida küll,” lisas Linnas. 

Pühapäeval, 3. veebruaril avab AHHAA ligi kuu aega kestnud remondi järel taas oma uksed ning suurem osa keskusest on külastajatele taas avatud. 23. veebruaril on renoveeritud osa esmakordselt täismahus avatud ning sel päeval ootab keskusekülastajaid ka põnev eriprogramm.