AHHAA kutsub külla ka talvevaheajal

Meeleolukas pühadeaeg on kohe-kohe käes ning AHHAA kutsub kõiki oma sõpru külla ka koolivaheajal! Jõululaupäeval (24.12) ja uusaastal (01.01) teeme küll pisikese pausi, ent kõigil ülejäänud päevadel on meie

Meeleolukas pühadeaeg on kohe-kohe käes ning AHHAA kutsub kõiki oma sõpru külla ka koolivaheajal! Jõululaupäeval (24.12) ja uusaastal (01.01) teeme

küll pisikese pausi, ent kõigil ülejäänud päevadel on meie uksed suurtele ja väikestele teadmishimulistele avatud! Nüüd ootab AHHAA külastajaid ka täiesti eriline jõuluprogramm.

Terve detsembrikuu jooksul saavad keskusekülastajad osaleda vahvates jõuluteemalistes töötubades. Tule ja meisterda mõnus kingitus või magus üllatus endale või sõbrale. Lisaks isetegemise rõõmule saab töötubades palju põnevaid ja üllatavaid teadmisi.

Mis oleksid jõulud ilma piparkookideta? Uurime üheskoos, mis on kookide sees ja mis siis saab, kui mõni koostisainetest üldse ära jätta. Valmistame (ja maitseme!) ka ise suussulavaid piparkoogimaitselisi muffineid.

Magusasõbrad saavad valmistada ka suhkruklaasist jõulukaunistusi, mille pärast pühi täiesti rahulikult ära süüa võib! Et jõulude ajal magusaga mitte liialdada, räägime töötoas natuke ka sellest, kui palju magusat päeva jooksul üldse mõistlik süüa oleks ja mõistatame, millised võiksid olla suhkru teised kasutusalad peale söögitegemise. Kas sa teadsid, et suhkrust saab näiteks kütust teha? Tundub uskumatu, aga tegelikult on see täiesti tõsi.

Jõulusööki valmistades ära unusta ka linnukesi, kellel võib talvel toidupoolise leidmine päris keeruline olla. Nüüd saad neilegi maitsva jõulukingituse teha ja selle akna taha riputada (ning pärast uudistada, kes sinu kingituse peale kohale lendavad).

Loomulikult ei saa jõulude ajal kuidagi läbi küünaldeta, mis pimedad talveõhtud palju mõnusamaks ja hubasemaks muudavad. Enne elektrivalguse kasutuselevõtmist peeti kunstlikku

valgust suureks luksuseks ning küünlad süüdati ainult väga pidulikel puhkudel. Seoses parafiini laialdasema levimisega 19. sajandi alguses muutus küünalde tootmine palju lihtsamaks ja kiiremaks ning seda hakati tegema tehastes. Küünla valmistamise töötoas saad endale ise pühadeks väikese valgusallika meisterdada! Lisaks sellele saad teada, mida põnevat parafiiniga veel teha saab ning millest veel küünlaid tehakse.

Jõulumeeleolu aitavad luua ka imekaunid lumehelbed, mis on väga korrapärased, ent täiesti kordumatud. Kui helbe kinni püüad ja seda lähemalt uudistad, märkad, et see sarnaneb kuuekiirelisele tähekesele või kuusnurksele plaadile. Miks see just nii on, saad teada, kui ise töötuppa lumehelbeid meisterdama tuled! Lisaks kaunistame valmis lumehelbed LED-lambikestega ning räägime sellest, mille poolest LED-pirnid hõõglampidest vastupidavamad ja keskkonnasõbralikumad on. Pisemad külastajad saavad meisterdada LED-lambiga laterna.

Jõululõhnad on täiesti erilised! AHHAAs meisterdame sel puhul pühadehõngulisi seepe, tänu millele püsib jõulutunne su kodus nii täna, homme kui ka ülehomme. Ja üle-ülehomme! Lisaks räägime lähemalt sellest, kuidas me üldse lõhnu tunneme, kuidas vanasti seepi tehti ning uurime, kuidas saab vees lahustumatu mustuse seebi abil maha pesta.

Kui sind huvitab, kuidas me ka teiste meeltega jõule tajume-tunneme, siis tule kindlasti jõulumeelte-teemalisse töötuppa! Uuri välja, kuidas üks või teine meel toimib ning kas meil on olemas salapärane kuues meel? Proovi kompimise teel ära arvata, mille päkapikk sulle sussi sisse toonud on ja vaata, kas sa suudad ära arvata kommi maitse ka siis, kui sa selle lõhna ei tunne.

Teadusteatris saad sa detsembris aga teada, milliseid teadmised ja oskused peavad olema ühel õigel päkapikul. AHHAA osavad päkapikud näitavad, mida nad aasta jooksul õppinud on – näiteks kärmelt ja oskuslikult kingitusi pakkida ja ilma elektrita imeilusaid jõulutulesid süüdata

AHHAA erilahtiolekuajad pühade ajal:
20.12 avatud 10-19
24.12 suletud
25.12 avatud 10-19
26.12 avatud 10-20
31.12 avatud 10-17
01.01 suletud