AHHAA avas uhiuue eksponaadi!

Eelmisel laupäeval, 19. jaanuaril toimunud AHHAA pommi- ja päästepäevade avaüritusega langes kokku ka üks teine, temaatiliselt mõnevõrra sarnane ettevõtmine. Avalikkuse ette jõudis uus, hoolikalt renoveeritud päästeauto Zil. Auto ise

Eelmisel laupäeval, 19. jaanuaril toimunud AHHAA pommi- ja päästepäevade avaüritusega langes kokku ka üks teine, temaatiliselt mõnevõrra sarnane ettevõtmine. Avalikkuse ette jõudis uus, hoolikalt renoveeritud päästeauto Zil.

Auto ise jõudis AHHAAsse 8. juunil 2012 Lõuna päästekeskuse ennetustöö büroo juhataja Erki Remmelkoore initsiatiivil. Seni Lõuna-Eesti Päästekomando valduses olnud (ja varem usinalt päästetöid teostanud) Zil ehitati juba 1978. aastal ning oli teaduskeskusesse jõudes üsna kehvas seisus. Auto renoveerimistööd kestsid üle poole aasta, kuid seda eelkõige seetõttu, et Zil jäi AHHAA meistrite kiire töötempo tõttu neile pigem kõrvalprojektiks.

Mihkel Sild, kes uue eksponaadi ümberehitamisega algusest lõpuni tihedalt seotud oli, räägib, et ainuke remonttöö, mis teostati väljaspool AHHAA-d, oli kabiini ülevärvimine. Ülejäänud renoveerimisprotsess toimus täielikult teaduskeskuses kohapeal. Mahukaima osa sellest moodustas salongi polsterdamine. Töö muutis keeruliseks asjaolu, et algselt lühikese kabiiniosaga Zil oli aastate eest ümber ehitatud pikema kabiiniga variandiks, aga mitte eriti kvaliteetselt. Näiteks on kabiini tagaosa karkass hoopis puust, mitte metallist, nagu ülejäänud kabiin.

AHHAA-le omaselt sai ka tuletõrjeautost interaktiivne eksponaat. Külastajad saavad nupuvajutustega reguleerida sõiduki tulesid ja kuulata levinumaid kutse- ja vastuskõnesid, mida päästjad omavahel suheldes kasutavad . Sõnumitekstid jõudsid siia tänu Häirekeskusele ning sisse loeti need AHHAA giidide poolt.

Zil on paari päevaga osutunud täielikuks hitiks, seda eelkõige poiste seas. Eksponaat ei ole siiski veel lõplikult valmis ja ideid selle täiustamiseks on mitmeid. Näiteks on plaanis luua virtuaalne tulekustutamisseade, mis annaks külastajatele võimaluse ka ise päästjate tööd proovida.

Loe Zili värvimistöödest lähemalt siit.