AHHAA avas näituse harrastusteadusest
Laupäeval, 8. aprillil avas Teaduskeskus AHHAA üleeuroopalise posternäituse, mis tutvustab edulugusid sellest, kuidas tavainimesed saavad igapäevaelus terviseteadusesse panustada.
AHHAA välisrahastuse koordinaatori Helin Haga sõnul tutvustab näitus kokku kaheksat edulugu sellest, kuidas me saame vajaduse korral ise oma või oma lähedase haiguse ravimisse ja ennetamisse panustada.
„Näiteks Suurbritannias arendas üks pereema välja seadme, mis käib lapsevankri külge ja millega saab mõõta tänavate õhusaastatust. Andmed saadetakse veebikaardile ja see on kõikidele teistele huvilistele kättesaadav. Seeläbi on näiteks terve Londoni õhukvaliteet kaardistatud ja pered saavad otsustada, kas soovivad konkreetsel marsruudil jalutada,“ tutvustas Haga.
Näitus on postriformaadis ning koosneb seitsmest eduloost ja kolmest kunstiprojektist, mis on pärit erinevatest Euroopa riikidest.
„Kunstiliste projektide poolt on rõhk eelkõige disainil. Näiteks on näitusel Hollandi leiutis: ükssarvikulaadne peavõru, mis on mõeldud kandmiseks aktiivsus- ja tähelepanuhäirega lastele. See sarv oli laste seas väga populaarne ja neile meeldis seda kanda. Sarve sees olid, aga andurid, mis mõõtsid seda, millele lapsed keskendusid. Andmed koguti ja kasutati edasistel uuringutel,“ ütles Haga.
Ta lisas, et näituse laiem eesmärk on näidata inimestele, et nad saavad ise erinevate haiguste ravimisse panustada. Ehk lisaks diagnoosile või apteegist saadud ravimitele saavad tavakodanikud ise terviseteemalisi taustauuringuid teha ning õnnestumise korral koos teadlastega ja teaduslikku meetodit kasutades midagi välja töötada.
Lisaks näitusele tutvustati avamisel ka Eesti kosmeetikaettevõtte LUMI edulugu, kes oma tooted eeltoodud põhjustel välja arendas. Töötubades said keskusekülastajad valmistada huulevõiet ja kanepismuutit. Koos näitusega lisandub AHHAA töötubade kavasse ka vererõhuteemaline töötuba, kus lisaks tavapärasele vererõhu mõõtmisele räägitakse vererõhust ja selle taustast põhjalikumalt.
Näitus valmis 2016. aastal ja kokku reisib see näitus 29. riigis üle Euroopa. Eestisse saabub ta läbi projekti „Sparks“, mille eesmärk on edendada ja tutvustada meditsiinialast harrastusteadust. Näitus jääb AHHAAsse kuni juuni keskpaigani.