Planetaarium

Juba kaugelt paistab silma suur hõbedane kera meie maja katusel - seal asub AHHAA täissfääriline planetaarium. See tähendab, et näha on umbes 10 miljonit tähte nii pea kohal kui ka kõikjal meie ümber - kaasa arvatud jalgade all.

Meie planetaariumi optilise projektori autor on Jaapani leiutaja Takayuki Ohira. Projektori nimi on Megastar  ning see on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui kõige täherikkam projektor maailmas. AHHAA teaduskeskus kasutab projektorit Megastar IIA  ning see on ainuke samataoline Euroopas. Vaata lähemalt Megastari kodulehelt.

Digitaalne projektsioonisüsteem Uniview pärineb Rootsi firmalt Sciss AB.

Meie planetaariumi sisemust näeb Reporteri uudisloos ning planetaariumi esimesest tegutsemisaastast saab vaadata AHHAA planetaristi Margus Aru videoloengut.

Piletid

planetaariumipilet 4 € (keskusepileti olemasolul)
planetaariumipilet 6 € (ilma keskusepiletita)
perepilet + planetaariumipiletid perele 35 €

Planetaariumietendused toimuvad iga päev tavaliselt alates kella 11st hommikul kuni õhtul 18ni. Etendus kestab veidi alla poole tunni.

Planetaariumipiletiga perepileteid müüme siis, kui samaks päevaks planetaariumis vabu kohti on. Planetaariumipileti saavad soovi korral kõik üle 5-aastased pereliikmed.

Broneerimine

AHHAA planetaariumis on 20 kohta + 5 lisakohta (istepatjadel).

Grupibroneeringud

Gruppidel palume broneerimiseks ühendust võtta telefoninumbril 515 6766 või e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee

Kassa kaudu grupikülastusi broneerida ei saa. Palume oma külastussoovist teada anda vähemalt 7 päeva enne soovitud aega (mais ja juunis vähemalt 14 päeva varem).


Üksikkülastajate broneeringud

Üksikkülastajatel soovitame etenduse vaatamiseks end kassas eelnevalt registreerida või broneerida pileti kassa telefonil 745 6789

Üksikkülastajad saavad planetaariumisse kohti broneerida kõige varem 7 päeva enne seanssi. Juhime tähelepanu asjaolule, et telefoni teel ei ole võimalik broneerida kohti seanssidele, mis algavad kell 14 ja kell 18. Nendele planetaariumietendustele on võimalik registreeruda ainult samal päeval keskuses kohapeal. 

NB! Palume tähelepanu pöörata planetaariumietenduste läbiviimise keelele (eesti/inglise/vene/läti). Kõige ajakohasema info selle kohta saab keskuse kassast. Mõnel üksikul juhul võib algselt välja kuulutatud info muutuda.


Hinnad ja reeglid
  • Pilet maksab 4 € (keskusepiletiga) või 6 € (ilma keskusepiletita). Telefoni teel broneeritud pilet tuleb välja osta hiljemalt 15 minutit enne etenduse algust.
  • Planetaariumipiletiga perepileteid müüme siis, kui planetaariumis samal päeval vabu kohti on. Planetaariumipileti saavad soovi korral kõik üle 5-aastased pereliikmed.
  • NB! Planetaariumisse pääsevad külastajad alates 5. eluaastast. Koolieelikud peavad etenduse ajal saatja süles istuma. Kui koolieelik soovib istuda eraldi, siis tuleb talle osta pilet.

Planetaariumietendused AHHAAs

Pakume oma kosmosehuvilistele külastajatele nautimiseks kuut erineva sisuga planetaariumietendust:

UUS! Avastades Universumit

Kihutame kosmiliste maadeavastajate jälgedes läbi koduse Päikesesüsteemi kaugetesse kosmoseavarustesse, kust meieni jõudev info on vanem kui inimkond ise. Mõõtmatu taevalaotus meie peade kohal on meid aegade algusest korraga nii hirmutanud kui inspireerinud. Inimtsivilisatsiooni ja astronoomia areng on sageli käinud käsikäes, alates esimestest teleskoobivaatlustest (ja avastusest, kui palju põnevat meie Maad ümbritseb) kuni tänase päevani, kus paljude igapäevaste tehnikavidinate alged pärinevad külma sõja aegsest kosmosevõidujooksust.

Lõpetuseks mõtiskleme veidi selle üle, kuidas võib välja näha kosmoseuuringute tulevik, nüüd kus satelliite ja rakette suudavad lennutada juba erafirmad ja Eesti-suurused väikeriigid.

Sobiv külastajatele alates 12. eluaastast.
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti, vene, inglise ja läti keeles.


Teekond läbi Universumi

Rännakem koos läbi Universumi sügavuste meie praeguste teadmiste piirile. Alustame oma koduplaneedilt, Maalt, külastame mitmeid teisi päikesesüsteemi planeete, seejärel lendame edasi lugematu arvu tähtede keskele, imetleme Linnuteed ja teisi galaktikaid ning rändame kuni nähtava Universumi servani. Tagasiteel külastame ka Maa orbiidil tegutsevat Rahvusvahelist kosmosejaama (ISS-i).

Lendame koos kosmosesse - HETKEL UUENDAMISEL

AHHAA uhiuus lõbus kogupere-etendus viib meid sügisese tähistaeva alla, Mis on tähed? Kes mõtles välja tähtkujud, kas Kuu on tõesti tehtud juustust ja kes on kuujänes? Hästi valgustatud linnaeluga harjunud olles on kerge meie kohal avanevat imelist taevalaotust mitte märgata. Neile ja paljudele teistele küsimustele tähtede ja planeetide kohta saabki nüüd vastused!

Sobiv igas vanuses külastajatele (sellest etendusest võivad osa võtta ka külastajad, kes on nooremad kui 5 aastat ja AHHAA teiste planetaariumietenduste jaoks veel pisut noored on)
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti keeles. 
Kohtumine Loojaga! - HETKEL UUENDAMISEL

Kas sa teadsid, et Eesti kui kosmoseriigi lugu algab juba ammu enne ESTCube'i? Tule, vaata ja kuula jutustust Eesti astronoomiast ja Tartu teadlaste panusest Universumi ehituse ja evolutsiooni tundmaõppimisel: alustades tähtede kauguste mõõtmistest 19. sajandil kuni tänapäevase kosmoloogiani välja. Saame teada, kuidas avastati tumeaine ja Universumi kärjetaoline struktuur ning milline on eestlaste roll selles 20. sajandi ühes suuremas avastuses.

Etendus on sobiv gümnaasiumiõpilastele ja täiskasvanuile; soovitame välis- ja konverentsikülalistele Tartut tutvustava materjalina.  
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti keeles.


Tere, kosmos! - HETKEL UUENDAMISEL

See etendus on mõeldud nooremale kooliastmele (3.-4. klass) ning räägib astronoomiateaduse põhialustest. Tutvume heledamate tähtede ja tähtkujudega, saame teada, miks vahelduvad öö ja päev ning mis on ajavööndid. Lisaks tuleb juttu kuu- ja päikesevarjutustest ning Päikesesüsteemi taevakehadest alates Päikesest ja planeetidest kuni kääbusplaneet Pluutoni välja.

Sobiv külastajatele alates 8. eluaastast.
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti keeles.

Võidujooks kosmosesse - HETKEL UUENDAMISEL

Tule ja tutvu lähemalt kosmosetehnika ajalooga! Saame teada, kuidas kosmose vallutamine üldse algas ning millised olid maailma esimesed tehiskaaslased. Suundume ise astronautidena maailmaruumi, esmalt avastama Kuud, seejärel külastama planeete ja vaatama, kuidas neid kosmoseaparaatidega uuritakse. Lisaks saame teada, mis on kosmoseteleskoobid ja orbitaaljaamad.

Sobiv alates 10. eluaastast.
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti, inglise, vene ja läti keeles. NB! Valitud keele peab täpsustama juba broneerimisel!

AHHAA täispuhutav planetaarium Starlab

Kosmosepäevadel ja teistel eriüritustel toome välja ka AHHAA täispuhutava planetaariumi!

Starlabis toimuvatel etendustel räägitakse ja näidatakse, milline on tähistaevas eri aastaaegadel ja laiuskraadidel. Samuti tuleb juttu eri rahvaste tähtkujudest ja nende taga olevast mütoloogiast ning näidatakse, kus taevas milliseid tähtkujusid leida võib.


Starlab'i planetaariumietendusi saab ka tellida! Hinnad algavad 360 eurost ning sisaldavad kaht etendust. Loe lähemalt siit.