Projektid

Sellel leheküljel saad ülevaate projektidest, millega AHHAA hetkel tegeleb või on varasemalt tegelenud. 

AHHAA on teaduskeskus, mille eesmärk on väärtustada õppimist, pakkudes kõigile avastamisrõõmu ja tutvustada teadust laiale avalikkusele.

Teaduskeskuse põhieesmärki täidavad kõik AHHAA tegevusvaldkonnad, sh erinevad projektid. 

AHHAA on tegev mitmes rahvusvahelises projektis koos teiste maailma juhtivate teadusorganisatsioonide ja -keskustega, mille tulemusel on saavutatud AHHAA missiooni toetavad tulemused.

Tunnustused

AHHAA projektialast tegevust on ka mitmel korral tunnustatud. 

2013. aastal nomineeriti AHHAA keskkonnateemalised teaduslaagrid parimaks muuseumihariduse programmiks ja 2014. aastal omistati AHHAAle Teadlaste Öö Festivali pikaajalise korraldamise eest riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhind. Lisaks kannab Tartu linn alates 2015. aastast projekti PLACES tegevuste tulemusena ja AHHAA initsiatiivil Euroopa teaduskultuuri linna tiitlit.

Lisaks on AHHAA tööd ja tegemisi tunnustatud järgmistes kategooriates:

 • I preemia AHHAA teadusteatrietendusele „Down with Gravity“ (European Science Festival “WONDERS”)
 • Eesti teaduse populariseerimise auhind 2007
 • III preemia 22. septembril 2006.a toimunud üle-euroopalise Teadlaste Öö ürituste korraldamise ja koordineerimise eest Eestis;
 • 2008. aasta Tartu Kultuuri Kandja aunimetus kutselise ühenduse kategoorias
 • Teaduskeskus AHHAA - Tartu 2010. aasta parim ehitis
 • AHHAA-keskuse avamine kui Tartu aasta tegu 2011
 • SA Teaduskeskus AHHAA: pere- ja töötajasõbralik ettevõte 2011
 • Konkursi „Ehe Lõuna-Eesti 2011“ võitja Parima Turismiobjekti kategoorias
 • Aasta parim turismiobjekt 2011
 • Maailma parim teraskatus aastail 2010-2011
 • Turunduse MuuSa ehk aasta turundaja tiitel AHHAA turunduse eest 2012. Aastal
 • SA Teaduskeskus AHHAA: pere- ja töötajasõbralik ettevõte 2012
 • Teaduskeskus AHHAA: peresõbralikem keskus 2014
 • AHHAA Science Centre: Winner of the Certificate of Excellence, Based on the 4,5 star rating by guests on TripAdvisor
 • AHHAA Science Centre: Winner of the Certificate of Excellence 2015, Based on the 5 star rating by guests on TripAdvisor
 • Unistuste tööandja tiitel 2016. aastal


Aktiivsed projektid


NB! Juba lõppenud projektide kohta saad lähemalt lugeda lehelt "Lõppenud projektid" (vasakpoolses menüüs)


Teadlaste Öö Festival

Teadlaste Öö Festival on teadust populariseeriv sündmuste sari, mis toimus Eestis esmakordselt 2006. aastal ja mille raames saavad kõik huvilised võtta osa kaasahaaravatest tegevustest üle kogu Eestimaa. Festivali kõige menukamateks sündmusteks saab pidada teaduskohvikuid, lustlikke töötubasid, meeleolukaid teadusteatrietendusi (sh teadusratta demoetendusi) ja filmiõhtuid koos teadlastega.

Teadlaste Öö Festivali eesmärk on tutvustada inimestele, millega teadlased täpsemalt tegelevad ja juhtida tähelepanu viisidele, kuidas meid ümbritsevat teadust märgata. Teadlaste Öö Festival toimus 2015. aastatl kümnendat korda ja on kasvanud Baltikumi suurimaks ja Eesti ainsaks teadusfestivaliks, mida külastab festivalinädala jooksul kokku umbes 40 000 inimest.

Teadlaste Öö Festival 2016 toimub 26.09-30.09.2016 ja avab seekord kõikidele huvilistele teaduse ulmelisema poole. 2016. aasta festivali slogan on "Tagasi tulevikus!"

Teadlaste Öö Festivali ametlik kodulehekülg: http://www.teadlasteöö.ee/ 

Teadlaste Öö Festivali korraldamist toetavad Euroopa Komisjon ja Tartu Linn.

Festivali korraldamise eest vastutavad alates 2015. aastast projektijuhid Riina Nõupuu ja Annika Vesselov, festivali korraldamisel ja arendamisel on olulise panuse andnud eelmine projektijuht Helin Haga.

Kontaktid ja lisainformatsioon

Projekti juhid Riina Nõupuu ja Annika Vesselov, e-mail: tof@ahhaa.ee

Festivali veebileht: www.teadlasteöö.ee ja Facebooki lehekülg: www.facebook.com/teadlasteoo/


Galerii


Teaduslaagrid

Teaduskeskus AHHAA teaduslaagrid – haridusliku sisuga projekt, mida kasvas välja Sihtasutus Eesti Teadusagentuuri toetatud projektist. 2012.–2013. aasta aprillikuus toimus AHHAA-s viis teaduslaagrit, mis olid mõeldud lastele vanuses 10-13 ja kus oli võimalik tutvuda leiutamise, astronoomia, keemia ja teiste teadust puudutavate teemadega. Projekti eest vastutas projektijuht Helin Haga ning laagrite kaasahaarava programmi panid kokku AHHAA giidid Paula Lepind ja Riina Nõupuu.


Kuna AHHAA laagrid on noorte teadussõprade seas ülimalt populaarseks saanud, siis toimuvad need nüüd igal koolivaheajal.

Kontaktid ja lisainformatsioon

Alates 2016. aastast vastutab teaduslaagrite organisatoorse poole ja programmi eest Kristel Schreiner, laager@ahhaa.ee.

Loe laagrite kohta lähemalt SIIT.

Euroopa õpilaste teadusparlamendid

Euroopa õpilaste teadusparlamendid (European Student Parliaments) – projekt, mille esimene osa sai alguse 2013. aasta märtsikuus koostöös Saksamaaga ja kestis 2014. aasta maikuuni. Teine õpilasparlamendi istung toimub 18.-20. veebruaril 2016. Projekti kaasatakse Tartumaa ja Lõuna-Eesti gümnaasiumiõpilased eesmärgiga panna noored riigi juhtimise lihtsuse või keerukuse üle mõtlema. Lisaks arendab projekt noorte argumenteerimis-, läbirääkimis- ja analüüsioskust. Projektiga tegeleb projektijuht Annika Vesselov.

PISIKUD!

PISIKUD! – tervise propageerimisele suunatud projekt, mille eksponaadid hakkavad paiknema AHHAA teaduskeskuse WC-des ja mille eesmärk on näidata, miks on käte pesemine vajalik. Projektiga tehti algust 2013. aasta lõpus ja selle sisu eest vastutab AHHAA giid Elyne Aaviksoo, keda juhendab projektijuht Helin Haga.